Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)
22 października 2015 godz. 19:00

Julian Fałat (1853 Tuligłowy - 1929 Bystra)
Odpoczynek po polowaniu w Nieświeżu, około 1915 r.
Cena wylicytowana: 190 000 zł

Cena wylicytowana: 190 000 zł

olej/płótno, 58 x 118,5 cm
sygnowany p.d.: 'JFałat | Nieśwież'
ID: 35894
  • Tadeusz Z. Bednarski, Krakowskim szlakiem Juliana Fałata, Kraków 2005, s.64
Nieśwież jest jednym z najważniejszych miejsc dla artystycznej biografii Fałata. Malarz po raz pierwszy odwiedził miasto w 1886 roku na zaproszenie księcia Antoniego, ówczesnego właściciela monumentalnego zespołu rezydencjonalnego rodziny Radziwiłłów. W czasie tego pobytu Fałat poznał przyszłego cesarza Niemiec Wilhelma II, dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako nadworny malarz. Po przeprowadzce do Krakowa artysta wracał do Nieświeża kilkakrotnie, za każdym razem traktując wyjazd jako okazję do odbycia malarskiego pleneru. W Nieświeżu stworzył swoje najlepsze pejzaże i myśliwskie kompozycje. Przykładem takiej pracy jest prezentowany "Odpoczynek po polowaniu". Na obrazie widać charakterystyczną dla artysty błękitno-białą kolorystykę. Farba kładziona jest śmiało, energiczną techniką prima vista. Z tafli obrazu gdzieniegdzie przeziera niezamalowane podobrazie. Rękę mistrza zdradza również sam dobór motywów - postacie myśliwych ukazane na tle natury. Malarz i krytyk Zygmunt Żelisławski geniusz Fałata widział w cechującej artystę na poły impresjonistycznej szczerości w odtwarzaniu przyrody.