Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)
4 grudnia 2014 godz. 19:00

Zdzisław Cyankiewicz (1912 Czechowice - 1981 Paryż)
Akt na tle czerwonej draperii, 1944 r.
Cena wylicytowana: 11 000 zł

Cena wylicytowana: 11 000 zł

olej/płótno, 54,5 x 37,5 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'CyanK 1944'ODWROCIE: szkic leżącego aktu kobiety Zdzisław Cyankiewicz (Cyan) – studiował w Akademii Sztuk Pięknych w
Krakowie. W 1935 roku został wykładowcą rysunku w Akademii Sztuk
Pięknych w Krakowie. W 1937 roku, zaniepokojony sytuacją polityczną
wyjechał do Paryża, gdzie nawiązał kontakty ze środowiskiem Ecole de
Paris. W czasie II wojny światowej jako żołnierz armii francuskiej
dostał się do obozu jenieckiego. W latach 1950-tych odniósł pierwsze
sukcesy na wystawach paryskich i dokonał ostatniej zmiany stylowej w
swej twórczości. Tworzył wówczas obrazy – rzeźby, kolaże, ceramikę oraz
malarstwo ścienne z wykorzystaniem programowania elektronicznego. Brał
udział w wystawach: Galerie Charpentier, wystawa retrospektywna (1961),
Grand Palais (1975 r.), Salon d'Automne (1976 r.), Bilan de l'Art
Contemporain (1979 r.) estymacja: 9 000 - 12 000