Aukcja Sztuki Dawnej (wyniki)
20 października 2016 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 50 000 zł

Cena wylicytowana: 50 000 zł

olej/tektura, 60 x 49 cm
sygnowany p.g.: 'Kanelba'
(w świetle oprawy)
ID: 44022
Kanelba z choreograficznym niemal zmysłem ułożył ręce portretowanej, które sprawiają wrażenie istotnego składnika jej duchowej kondycji. Choć malarz wprowadził do kompozycji ruch (kobieta sprawia wrażenie śpiewającej czy mówiącej), całość tchnie rozmarzonym spokojem. Obraz przywodzić może na myśl inne „taneczne” portrety Kanelby, przede wszystkim wizerunki słynnej amerykańskiej baleriny: Marii Tallchief. Na uformowanie się twórczości Rajmunda Kanelby, artysty zaliczanego w poczet École de Paris, złożyły się różnorodne artystyczne impulsy. Kształcił się w pracowni w warszawskiej Szkole Sztuk pięknych u ważnych twórców polskiego modernizmu – Stanisława Lentza i Tadeusza Pruszkowskiego. Edukację kontynuował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (1919-22) gdzie zetknął się z silnym oddziaływaniem ekspresjonizmu. Przez całe życie udzielał się zarówno w polskim, jak i żydowskim życiu artystycznym.