Aukcja Prac na Papierze (wyniki)
27 maja 2010 godz. 19:00

Alicja Halicka (1894 Kraków - 1975 Kraków)
PORTRET POETY LOUISA DE GONZAGUE FRICK'A
Cena wylicytowana: 5 500 zł
79

Cena wylicytowana: 5 500 zł

ołówek/papier, 49 x 31 cm
sygnowany
oraz dedykacja l. g.: 'A Louis de Gonzague Frick | eu beau poete et a lami
charmont | Halicka'

Malarka, ilustratorka, dekoratorka
wnętrz, projektantka scenografii do sztuk teatralnych i baletów, autorka
książki 'Wczoraj' opisującej wspomnienia z okresu paryskiego autorki oraz jej
męża malarza Ludwika Marcoussisa (Ludwik Markus, 1883 - 1941). Malarstwa uczyła
się początkowo na kursach prowadzonych przez Marię Niedzielską u L.
Wyczółkowskiego, W. Weissa i J. Pankiewicza. W 1912 roku wyjechała na studia do
Monachium, pod koniec tego roku do Paryża, gdzie osiadła na stałe. Wraz z mężem
związana była ze środowiskiem artystycznym Paryża - przyjaźnili się z J. Miro,
M. Kislingiem, J. Pascinem, H. Arpem, A. Bretonem, L. Zborowskim, T. Tzarą. W
latach dwudziestych projektowała dekoracyjne tkaniny i tapety, wystawiała też
swoje prace w galeriach Paryża i Londynu. Ogółem odbyło się 38 wystaw
indywidualnych artystki m.in. w Warszawie, Neapolu, Bombaju, Rzymie, Ankarze.
Malowała głównie portrety, pejzaże i martwe natury. Zajmowała się także
ilustratorstwem.