Aukcja Prac na Papierze (wyniki)
21 lutego 2013 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 4 500 zł

Cena wylicytowana: 4 500 zł

akwarela/papier, 22,5 x 15,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.g.: 'Halicka'   Malarka, ilustratorka, dekoratorka wnętrz, projektantka scenografii do sztuk teatralnych i baletów, autorka książki 'Wczoraj', opisującej wspomnienia z okresu paryskiego autorki oraz jej męża, malarza Ludwika Marcoussisa (Ludwik Markus, 1883 - 1941). Malarstwa uczyła się początkowo na kursach prowadzonych przez Marię Niedzielską u L. Wyczółkowskiego, W. Weissa i J. Pankiewicza. W 1912 roku wyjechała na studia do Monachium, pod koniec tego roku do Paryża, gdzie osiadła na stałe. Wraz z mężem związana była ze środowiskiem artystycznym Paryża - przyjaźnili się z J. Miro, M. Kislingiem, J. Pascinem, H. Arpem, A. Bretonem, L. Zborowskim, T. Tzarą. W latach dwudziestych projektowała dekoracyjne tkaniny i tapety, wystawiała też swoje prace w galeriach w Paryżu i Londynie. Ogółem odbyło się 38 wystaw indywidualnchy artystki m.in. w Warszawie, Neapolu, Bombaju, Rzymie, Ankarze. Malowała głównie portrety, pejzaże i martwe natury. Zajmowała się także ilustratorstwem.
Estymacja: 5 000 - 8 000