Aukcja Prac na Papierze (wyniki)
28 listopada 2013 godz. 19:00

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)
List z rysunkami Jacka Malczewskiego, 1907 r.
* Cena wylicytowana: 2 500 zł

* Cena wylicytowana: 2 500 zł

tusz/papier, 29 x 46 cm
sygnowany i datowany: 'Szkic | przyjęty | przeze mnie | Jacek | Malczewski | 1907.' oraz na arkuszu pieczątka: 'ZE ZBIORÓW MARJI MALCZEWSKIEJ'OPIS: list do Jacka Malczewskiego od Józefa Bilczewskiego z zaproszeniem do udziału w konkursie na wykonanie obrazu do ołtarza głównego w kościele św. Elżbiety we Lwowie  Jacek Malczewski był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa symbolicznego. Uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Beaux-Arts (1876-77); stale mieszkał i pracował w Krakowie. W l. 1896-1922 był profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych (od 1900 r. - Akademii). Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę artystyczną; począwszy od realistycznych obrazów przedstawiających popowstaniowe losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baśniowe, biblijne i symboliczno-alegoryczne kompozycje, często splecione z wątkami patriotycznymi. Ponadto malował wiele portretów, autoportretów i pejzaży.

Estymacja 4 000 - 6 000