Aukcja Prac na Papierze (wyniki)
28 listopada 2013 godz. 19:00

Jacek Malczewski (1854 Radom - 1929 Kraków)
List z rysunkami ilustrującymi amory kucharki Jacka Malczewskiego, 1899 r.
* Cena wylicytowana: 2 800 zł
44

* Cena wylicytowana: 2 800 zł

tusz/papier, 18 x 22 cm
sygnowany i datowany: 'J. Malczewski 1899'  Jacek Malczewski był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa symbolicznego. Uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej École des Beaux-Arts (1876-77); stale mieszkał i pracował w Krakowie. W l. 1896-1922 był profesorem malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych (od 1900 r. - Akademii). Należał do Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę artystyczną; począwszy od realistycznych obrazów przedstawiających popowstaniowe losy Polaków na Syberii, po fantastyczno-baśniowe, biblijne i symboliczno-alegoryczne kompozycje, często splecione z wątkami patriotycznymi. Ponadto malował wiele portretów, autoportretów i pejzaży.

Estymacja 3 000 - 4 000