Aukcja Nowej Sztuki (wyniki)
29 października 2015 godz. 19:00

* Cena wylicytowana: 1 500 zł

* Cena wylicytowana: 1 500 zł

olej/papier, 59 x 41 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'RÓŻA LITWA 2011'
ID: 27984
"Sztuka Róży Litwy zbudowana jest na czystej wody talencie. (…) Litwa operuje na poziomie delikatności niedostępnym dla większości malarzy mężczyzn. Używa niewielkich kameralnych formatów. Kolor gasi, gest ma subtelny i oszczędny, nastrój intymny. (…) Czuje się, że za tymi obrazami kryją się konkretne osoby i historie; artystka nie zdradza ich jednak, nie opowiada anegdot, nawet nie tytułuje prac. Jak sama mówi: 'Wynika to ze strachu przed naruszeniem prywatności. To bardzo osobiste historie'. Jej narracja jest egzystencjalna; tu wszystko da się opowiedzieć bez słów, imion, przypadkowych okoliczności. (…) Delikatnymi środkami Litwa uzyskuje nieprzeciętną intensywność, siłę przekonywania; w to malarstwo się wierzy, a patrząc na kruchość malowanych przez artystkę ludzi - kręgowców, czuje się ciarki przechodzące po własnym kręgosłupie". (Stach Szabłowski, "Dziennik Gazeta Prawna", 2.01.2009)