Aukcja Nowej Sztuki (wyniki)
23 kwietnia 2015 godz. 19:00

Marta Deskur (ur. 1962)
Z cyklu "Rodzina", Misiu i Monia, ed. 2/5, 1999 r.
* Cena wylicytowana: 19 000 zł
Marta Deskur (ur. 1962)

fotografia barwna/lightbox , 130 x 130 cm
sygnowany,
datowany i opisany na odwrociu: '''MISIU I MONIA'' | 1999 | edycja 2/5 | MARTA
DESKUR'

WYSTAWIANY:
- "Marta Deskur: not to be touche", wystawa indywidualna,
Minoriten-Galerien im Priesterseminar, Graz, 2006
- "Marta Deskur: rodzina", wystawa indywidualna, Galeria Sztuki
Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków, 2000

LITERATURA:
- Marta Deskur: not to be touche, katalog wystawy, Minoriten-Galerien im
Priesterseminar, Graz 2006, s. 66 (il.)
- Marta Deskur: rodzina, katalog wystawy, Bunkier Sztuki, Kraków 2000 (il.)

„Rodzina” to
jeden z najbardziej znanych, zrealizowanych przez artystkę projektów. Pracę nad
nim rozpoczęła Deskur w 1996 roku i kontynuuje ją po dziś dzień. Artystka wykonała
cykl prac fotograficznych przedstawiających członków jej rodziny i przyjaciół. Pojęcia
"rodziny" nie definiuje wyłącznie biologiczne pokrewieństwo
sportretowanych osób, a emocjonalna i uczuciowa bliskość. Artystka kreuje swoje
modele w taki sposób, aby łatwo można było odczytać ich emocje. Posługuje się
również skojarzeniami ze scenami religijnymi: kolację w gronie najbliższych
przeistacza w "Ostatnią wieczerzę", spotkanie dwóch kobiet nawiązuje
do sceny "Nawiedzenia". Częścią tego projektu są również "Sceny
rutynowe", proste codzienne wspólne czynności.

estymacja: 30 000 - 40 000