Aukcja Nowej Sztuki (wyniki)
23 kwietnia 2015 godz. 19:00

Wojtek Bąkowski (ur. 1979, Poznań)
Przykre wakacje, ed. 1/1, 2008 r.
Cena wylicytowana: 5 500 zł

Cena wylicytowana: 5 500 zł

akwarela na kliszy oraz odbitka na papierze fotograficznym, 24 x 40 cm, wymiary pracy z ramą: 43 x 53 cm
sygnowany i
datowany p.d.: 'WSB 08'

Absolwent
ASP w Poznaniu. W 2005 uzyskał dyplom w zakresie audioperformance w pracowni
prof. Leszka Knaflewskiego oraz animacji w pracowni prof. Hieronima Neumana. W
2004 założył grupę muzyczną KOT, w której pisze teksty i muzykę. Jest też
liderem zespołów muzycznych ‘Czykita’ i ‘Niwea’ oraz członkiem stowarzyszenia
PINKPUNK. W 2007 wspólnie z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem
Smoleńskim i Piotrem Bosackim utworzył grupę artystyczną PENERSTWO. Pierwszą
jego indywidualną wystawą była prezentacja rysunków i filmów animowanych
zatytułowana ‘Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną’ w 2008 w warszawskiej
galerii Leto, powtórzona w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. W 2009 zdobył
nagrodę ‘Spojrzenia’ . W tym samym roku jego prace stanowiły część wystawy
zbiorowej pt. „The Generational: Younger Than Jesus” w nowojorskim New Museum.
Zaś w roku 2011 otrzymał nagrodę ‘Paszport Polityki’ za sztukę będącą
oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu, za nadanie nowego, ciekawego
sensu pojęciu ‘artysta multimedialny’. Bąkowski został doceniony przede
wszystkim za dokonania ostatnich lat, a w szczególności swoje oryginalne,
non-camerowe filmy animowane, malowane bezpośrednio na taśmie, z towarzyszącą
obrazom melorecytacją autora. Prace Bąkowskiego prezentowane były na wystawach
zbiorowych i indywidualnych m.in. w: Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Sztuki
Nowoczesnej w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Zachęcie Narodowej Galerii
Sztuki, w Gare Saint Sauveur na Festivalu LILLE 3000 we Francji, Kunstverein we
Freiburgu, Sainsbury Centre for Visual Arts w Norwich.

estymacja: 6 000 - 9 000