Aukcja Nowej Sztuki (wyniki)
23 kwietnia 2015 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 12 000 zł

Cena wylicytowana: 12 000 zł

akryl/płótno, 150 x 130 cm
sygnowany,
datowany i opisany na odwrociu: 'PAREIDOLIA | 2011 | PAWEŁ MATYSZEWSKI'

WYSTAWIANY:
- "Dekada", wystawa zbiorowa, Galeria Piekary, Poznań, 19 kwietnia
-29 maja 2013

Podstawowym
medium twórczej wypowiedzi Pawła Matyszewskiego jest malarstwo. Inspirację
stanowi dla artysty najczęściej świat natury. Biologiczne makrostruktury
ukazane na płótnach, ujawniają częściej walory abstrakcyjne aniżeli mimetyczne,
pozostawiając widzowi pole do interpretacji przedstawionych form. Nieprzypadkowo
więc tytuł prezentowanej przez nas pracy określa zjawisko dopatrywania się
realnych kształtów w przypadkowych szczegółach, najczęściej przy pełnej
świadomości ich nierzeczywistego charakteru. Praktycznym wykorzystaniem tego
zjawiska jest popularny, psychologiczny „test Rorschacha”, polegający na
interpretowaniu przez badanego nieforemnych, symetrycznych plam. Matyszewski
swoim pracom nadaje często aspekt trójwymiarowości, czyniąc z obrazów obiekty
na pograniczu medium malarstwa i formy przestrzennej. Najchętniej używa
pastelowych barw, oscylujących w gamach zgaszonych róży, fioletów, błękitów i
szarości.

Artysta jest
absolwentem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, do tej pory ma na koncie pięć
indywidualnych wystaw oraz udział w ponad trzydziestu wystawach zbiorowych, w
tym głośnej „Ars Homo Erotica” w warszawskim Muzeum Narodowym. Jest również
laureatem wielu prestiżowych konkursów, zdobył m.in. Grand Prix I
Międzynarodowego Konkursu Modessque w 2014 roku. Stypendysta Narodowego Centrum
Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

estymacja: 15
000 - 20 000