Aukcja Nowej Sztuki (wyniki)
23 kwietnia 2015 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 8 500 zł

Cena wylicytowana: 8 500 zł

akryl, olej/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany i
datowany na odwrociu: 'BASIA BAŃDA | 2005'

WYSTAWIANY:
- "Basia Bańda", wystawa indywidualna, BWA Zielona Góra, grudzień
2006 - styczeń 2007

LITERATURA:
- Basia Bańda, katalog wystawy indywidualnej, Zielona Góra 2006, s. 21 (il.)

Już we
wczesnych obrazach, takich jak „Małpa”, widoczny jest indywidualny styl
artystki, który konsekwentnie rozwijany, wyróżnia jej prace powstałe na
przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Obrazy Bańdy oscylują w jasnej,
pastelowej kolorystyce, najczęściej gamie barwnej zredukowanej do odcieni różu
i beżu, przywodzących na myśl skojarzenia z kolorem ciała. Nie jest to jedyny
trop, który prowadzi widza w kierunku cielesności. Jest nim również,
nacechowana zmysłowością, tematyka płócien. Erotyka, seksualne fantazje, za
którymi kryją się, czyhające jakby w podświadomości, ujęte metaforycznie lęki
połączone z „cukierkową” estetyką tworzą w obrazach artystki podszyty perwersją
aliaż.

Prezentowany
obraz stanowi przykład pracy z okresu twórczości Basi Bańdy, kiedy studiowała
jeszcze na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już wówczas twórczość artystki
spotkała się z uznaniem ze strony krytyki i zainteresowaniem kolekcjonerów.
Ważnym punktem w jej karierze był udział w targach sztuki Art Poznań 2005. W
tym samym roku zaprezentowała swoje obrazy również na prestiżowych targach Art
Forum w Berlinie. Dwa lata później młoda artystka znalazła się w grupie
sześćdziesięciu polskich malarzy uczestniczących w wystawie "Malarstwo
polskie XXI wieku" w warszawskiej Zachęcie.

estymacja: 8
000 - 12 000