9 Aukcja Prac na Papierze (wyniki)
25 września 2012 godz. 19:00

Chaim Goldberg (1917 Kazimierz Dolny - 2004 Boca Raton)
Kolonia artystyczna w Kazimierzu Dolnym, 1974 r.
Cena wylicytowana: 22 000 zł

Cena wylicytowana: 22 000 zł

gwasz/papier, 45 x 61 cm
sygnowany i datowany u dołu: 'Chaim Goldberg 74'  Artysta, malarz, rzeźbiarz i grafik, znany przede wszystkim jako kronikarz życia żydowskiego. Dorastał w Kazimierzu-Dolnym gdzie się urodził. Jego prace zostały odkryte na ścianach warsztatu szewskiego Jego ojca w 1931 roku. Dokonał tego Saul Silberstein, uczeń Zygmunta Freuda. Jako wpływowa persona umożliwił Goldbergerowi naukę w takich instytucjach jak Szkoła Sztuk Pięknych Józefa Mehoffera czy Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie którą ukończył  w 1938 roku. Studiował pod okiem  Tadeusza Pruszkowskiego i Kowarskiego. II wojna światowa przerwała jego rozwój artystyczny, a on stał się uchodźcą na Syberii. W latach 1947 – 1949 przebywał we Francji w École des Beaux-Arts w Paryżu na stypendium przyznanym przez rząd polski, 1955 roku, mimo protestu polskiego Ministra Kultury, wraz z żoną Rachelą i dwoma synami wyemigrował do Izraela.   Estymacja: 18 000 – 30 000