171 Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)
13 października 2011 godz. 19:00

Leon Kazimierz Antoni Chwistek (1884 Kraków - 1944 Barwisze k. Moskwy)
Portret Kazimierza Władysława Kumanieckiego, 1927 r.
Cena wylicytowana: 75 000 zł

Cena wylicytowana: 75 000 zł

olej/papier, 73 x 62,5 cm (w świetle oprawy)
sygnowany p. d.: 'L. CHWISTEK'

LITERATURA:
obraz wymieniany [w:] Karol Estreicher, Leon Chwistek. Biografia artysty (1884 – 1944), Kraków 1971, s. 384

Matematyk, filozof, malarz i teoretyk sztuki. Ok. 1903 - 04 studiował przez pół roku jako wolny słuchacz w pracowni J. Mehoffera w krakowskiej akademii. W 1913/14 studiował rysunek w Paryżu. Był jednym z założycieli ugrupowania Formiści powstałego w 1917 r. w Krakowie. W 1922 r. sformułował własną 'matematyczną' teorię malarską tzw. strefizm. Wystawiał w Krakowie (wystawa indywidualna w 1927 r.) oraz we Lwowie (wystawa indywidualna w 1934 r.)  W okresie formistycznym malował portrety, akty, kompozycje figuralne oraz widoki fantastycznych miast. Malował także portrety oraz kompozycje inspirowane założeniami futurystycznymi oraz pracami dzieci.