169 Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)
17 marca 2011 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 17 000 zł

Cena wylicytowana: 17 000 zł

akwarela/papier, 21,5 x 30 cm
sygnowany p. d.: 'J Malczewski'

Jacek Malczewski był najwybitniejszym

przedstawicielem polskiego malarstwa symbolicznego.

Uczeń Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk

Pięknych (1872-75 i 1877-79) i E. Lehmana w paryskiej

École des Beaux-Arts (1876-77); stale mieszkał i

pracował w Krakowie. W l. 1896-1922 był profesorem

malarstwa w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych (od 1900

r. - Akademii). Należał do Towarzystwa Artystów

Polskich Sztuka i do Grupy Zero. Pozostawił po sobie

bogatą spuściznę artystyczną; począwszy od

realistycznych obrazów przedstawiających

popowstaniowe losy Polaków na Syberii, po

fantastyczno-baśniowe, biblijne i

symboliczno-alegoryczne kompozycje, często splecione

z wątkami patriotycznymi. Ponadto malował wiele

portretów, autoportretów i pejzaży.