166 Aukcja Dzieł Sztuki (wyniki)
17 czerwca 2010 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 80 000 zł

Cena wylicytowana: 80 000 zł

olej/płótno, 64 x 77,5 cm
sygnowany p. g.: 'Kanelba'

Rajmund Kanelbaum urodzony 1897 roku w Warszawie, edukację artystyczną rozpoczął od kursów w Klasie Rysunkowej. Po I wojnie kontynuował ją w stołecznej Szkole Sztuk Pięknych u S. Lentza i T. Pruszkowskiego, a zakończył w 1922 r. w akademii wiedeńskiej. Po powrocie do ojczyzny zadebiutował na ekspozycjach młodej sztuki żydowskiej. Był to czas twórczych inspiracji awangardowymi prądami. Wyjazd w 1926 r. do Paryża. w krótkim czasie zaowocował przystąpieniem Kanelbauma do artystycznej bohemy Montparnasse’u, zwanej Ecole de Paris. Z tego okresu pochodzą martwe natury, portrety, sceny figuralne, oraz pełne dynamiki i żywych kolorów pejzaże powstałe w efekcie plenerów bretońskich. Jego twórczość obficie eksponowana była na paryskich salonach, w europejskich galeriach i na zbiorowych wystawach sztuki polskiej poza granicami kraju. W wyniku swej ożywionej aktywności nad Sekwaną został członkiem „Grupy Artystów Polskich w Paryżu”. Po 1934 osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie zdobył rozgłos jako wytrawny portrecista. Z Londynu wyruszał wielokrotnie do Francji i Stanów Zjednoczonych, konsekwentnie, realizując zamówienia i prezentując swój zróżnicowany dorobek. Rozedrgany formalnie artysta malował studia dzieci i kobiet, ale również pejzaże, akty, martwe natury, kompozycje figuralne. Te ostatnie po 1945 r. osadzał w teatralnej scenerii. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych w 1951 r. utrwala wypracowany w latach wcześniejszych oryginalny styl. Do śmierci 1960 r. tworzył z dużą wrażliwością na kolor. W moim mniemaniu praca powstała pod wpływem późnego malarstwa T. Makowskiego. „Orkiestra dziecięca” doskonale wpisuje się więc w tak charakterystyczny dla artysty cykl melancholijnych studiów dzieci - kukiełek, opatrzonych  instrumentami muzycznymi i zabawkami, pełnych liryzmu i osobliwej zadumy. Obrazy te wyróżnia  pastelowa paleta. Artysta posłużył się płaską, skontrastowaną plamą barwną, która obwiedziona konturem podkreśla kubaturę sylwet małych bohaterów i nawiązuje do czasu twórczych fascynacji Kanelby kubizmem przy jednoczesnym zgłębianiu walorów kolorystycznych. 10-letnie życie i wystawy w Nowym Jorku pomogły artyście zasłynąć na amerykańskim rynku antykwarycznym. W związku z powyższym obrazy Kanelbauma weszły w skład wielu prywatnych kolekcji, m.in.: Marii i Janusza Wolaninów, Karin Falencki, Toma Podla czy Wojciecha Fibaka.

Ponadto zmiana sytuacji politycznej w Polsce po 1989 r. z jednej strony oraz naukowe badania nad fenomenem paryskiego środowiska 1. połowy XX wieku, zwanego Ecole de Paris z drugiej, spopularyzowały dzieła polsko-żydowskich twórców. Od tego czasu obrazy Rajmunda Kanelbauma pojawiają się na rynku aukcyjnym i osiągają coraz wyższe ceny. Znacznie mniejsze płótna tego artysty już od kilku lat cenowo kształtują się na poziomie 30 – 50 tysięcy złotych. Cena zatem jest uzasadniona ze względu na gabaryty obrazu, dobry stan zachowania, a także walory estetyczne. Tak jak już wspomniałam „Orkiestra dziecięca” będąca echem fascynacji sztuką Makowskiego należy do najbardziej pożądanego przez kolekcjonerów cyklu prac powstałych w dojrzałym okresie jego twórczej aktywności.