DESA Living

Termin i miejsce aukcji:
Kod aukcji:
Departament:
Szanowni Państwo,
Aukcja „Niezbędnik sommeliera – sztuka serwowania wina” to kolejna odsłona projektu DESA Living. Oferta katalogu skierowana jest tym razem do osób kochających zarówno wino, jak i winną latorośl. A wiemy już, że liczba tych osób stale rośnie. Statystyki nie kłamią, Polacy piją coraz więcej wina, nastąpiło też odrodzenie polskiego winiarstwa i coraz częściej nasze rodzime winnice mogą pochwalić się medalami i wyróżnieniami na światowym rynku produkcji win. Powodzeniem cieszy się też enoturystyka - Polacy coraz chętniej odwiedzają regiony związane z uprawą winorośli. Wszystkich, którzy cenią sobie sztukę picia wina, zainteresują zapewne proponowane przez nas obiekty. Na kulturę picia wina i innych alkoholi składają się takie elementy jak: sposób serwowania i konsumpcji oraz cały związany z tym ceremoniał. Odpowiednio dobrany kieliszek, intrygująca karafka, piękny dzban czy kubełek do chłodzenia wina wprowadzą w ten prosty rytuał odrobinę nonszalancji. Te elementy wyposażenia oraz wiele innych dodatków będą mogli Państwo nabyć na aukcji. „Na frasunek dobry trunek” jak mówi polskie przysłowie, ale nie wystarczy tylko dobry alkohol, aby zaspokoić pragnienie, ważny jest też sposób jego podania. Dawniej w Polsce kultura picia wina była pielęgnowana i wysoko postawiona. Od XVII wieku sprowadzano wina z Węgier, które u nas się "starzały". Szlachta mówiła „Vinum Hungariae natum, Poloniae educatum” (wino pochodzące z Węgier, a w Polsce "wykształcone"), a potwierdzeniem powiedzenia były wyborne stare węgrzyny.
Proponowane przez nas przedmioty pochodzą częściowo z kolekcji Konstantego Węgrzyna – znanego krakowskiego kolekcjonera, współzałożyciela i wieloletniego dyrektor Cricoteki. Pan Konstanty Węgrzyn, którego nazwisko zobowiązuje do kultywowania winnej tradycji, przez kilkadziesiąt lat zebrał interesujący zespół artefaktów związanych z napojem bogów. Między innymi kieliszki, dzbany na wodę i wino, karafki, kubełki do chłodzenia, koszyczki na butelki, bole na poncz, shakery, wiaderka na lód, beczułki, butle, barki do serwowania alkoholi, podstawki pod butelki, korkociągi, korki, czarki i puchary, to tylko część akcesoriów z naszej oferty. Swą kolekcję Pan Węgrzyn uzupełnił o dzieła sztuki i rzemiosła z dekoracją w formie winnego grona: patery, tace, lampy, świeczniki, cukiernice, żardiniery, porcelanę i ceramikę. W katalogu również wybór rzeźb oraz malarstwa tematycznie związanych ze światem wina.
Aby zachęcić Państwa do zgłębiania kultury picia wina pragniemy, aby zapoznali się Państwo z historią wina i winnej latorośli na ziemiach polskich. Lekcji owej historii udzieli Leszek Mazan – znany krakowski dziennikarz, publicysta i autor licznych książek o Krakowie. Zapraszamy do prześledzenia oferty katalogu oraz do lektury artykułu, który zapewne wprowadzi Państwa w wesoły, bachanaliczny nastrój.
Redaktorki katalogu
Karolina Łuźniak-Marchlewska i Magdalena Kuś

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie