4 Aukcja Prac na Papierze

Termin i miejsce aukcji:
Departament:
Wśród wystawionych na aukcję prac uwagę zwracał m.in. na pastel „Portret Bronisławy Włodarskiej-Litaurowej” autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Dzieła powstałe w ramach założonej przez niego Firmy Portretowej od dawna cieszą się dużym powodzeniem na rynku sztuki. Ta praca opisana została w monografii Witkacego przez prof. Irenę Jakimowicz, Co ciekawe, artysta dwukrotnie podpisał pastel, co może wskazywać na to, że długo nad nim pracował, może coś go zainspirowało, albo praca była dla niego szczególnie ważna.
Okładkę katalogu aukcyjnego zdobi akwarela Meli Muter, „Uliczka”, przedstawiająca subtelnie namalowany klasyczny widok francuskiego starego miasta. Artystka jest znana ze swoich doskonałych przedstawień martwej natury, portretów oraz architektury.
Uwagę zwracał także „Taniec” Chaima Goldberga. Jego prace na polskim rynku aukcyjnym są niezwykle rzadko spotykane. Na wrześniowej aukcji można było licytować aż trzy prace: wspomnianą akwarelę oraz dwie ciekawe grafiki. Jest to artysta niezwykle interesujący. W jego obrazach rzeczywistość jest po części realna, po części urojona. Mimo że wyjechał z Polski w czasie wojny, to czuł się związany z Kazimierzem Dolnym, gdzie się urodził - na wszystkich obrazach Goldberga pojawiają się wspomnienia tego miasteczka.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie