167 Aukcja Dzieł Sztuki

Termin i miejsce aukcji:
Departament:
Od pewnego czasu na rynku dzieł sztuki widać rosnące zainteresowanie pracami wysokiej klasy artystycznej w średnim przedziale cenowym. Potwierdziła to październikowa aukcja, na którą wybrano nietuzinkowe obiekty kolekcjonerskie, artystów znanych, ale też tych, których rzadziej można spotkać w obrocie aukcyjnym.
Zgodnie z przewidywaniami, najwięcej chętnych było na wyjątkowej urody „Półakt” pędzla Wojciecha Weissa. Płótno zostało wylicytowane za 105 000 zł (cena wywoławcza 50 000 zł). Ten wyjątkowo dekoracyjny obraz był reprodukowany w tomie VII opiniotwórczego miesięcznika „Sztuki Piękne” z 1931 roku, wydawanego przez Instytut Sztuki. Podobne emocje wzbudził inny obraz tego autora – „Maki w wazonie”, obraz wylicytowano za 42 000 zł (z wywoławczych 22 000 zł).
Prace mistrza Jana Matejki należą do najbardziej poszukiwanych i jednocześnie najtrudniej dostępnych na aukcjach, zakup dużego obrazu jest niemal niemożliwy, dlatego nawet mniejsze prace artysty są licytowane bardzo chętnie. Rysunek „Archanioł Michał zwyciężający Szatana” po długiej licytacji osiągnął cenę 18 500 zł (z wywoławczych 8 000 zł). Do najciekawszych typów portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza należą te, które powstawały wyłącznie dla przyjaciół. Właśnie do tej grupy zaliczany jest "Portret mężczyzny (Artur Schroeder ?)", nabywca wylicytował pastel za 44 000 zł (cena wywoławcza 30 000 zł).

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie