166 Aukcja Dzieł Sztuki

Termin i miejsce aukcji:
Departament:
Bogata oferta 166 Aukcji Dzieł Sztuki przyciągnęła szerokie grono miłośników sztuki i kolekcjonerów. Nabywców znajdowały zarówno obrazy, grafiki, rysunki, jak i rzeźby, manuskrypty oraz rzemiosło.
Najwięcej emocji  wzbudził sporych rozmiarów obraz pędzla Jana Zamoyskiego „Babunia” (Niania). Wylicytowano go za 200 000 zł, z wywoławczych 120 000 zł. Obraz będzie nie lada ozdobą zbiorów nowego właściciela, gdyż olejne prace tego znanego artysty nie pojawiały się na aukcjach przez ostatnie 20 lat, a większość zachowanych prac mistrza znajduje się w zbiorach muzealnych.
Rysunki Brunona Schulza od kilku lat cieszą się dużym powodzeniem na aukcjach – tak samo było i tym razem – „Frontyspis Xięgi Bałwochwalczej V”, czyli jedną z 5 znanych stron tytułowych do teki grafik "Xięga Bałwochwalcza" wylicytowano za 66 000 zł (cena wywoławcza 45 000 zł).
Nabywców znalazły trzy z czterech wystawionych na licytację bardzo dobrych litografii Leona Wyczółkowskiego: „Kwiaty”, „Martwa natura z kryształową karafką” oraz „Portret Feliksa Mangghi Jasieńskiego”. Amatorzy grafik zapłacili za nie odpowiednio 3 500 zł, 6 500 zł i 6 100 zł.
Na aukcji licytowano również kilka bardzo ciekawych rzeźb. Najbardziej emocjonująca była licytacja figurki „Osobistość taoistyczna ze zwojem w ręce”. Nabywca przebił cenę wywoławczą ponad dwukrotnie - praca osiągnęła cenę 11 000 zł. Za 9 000 zł sprzedano „Kozaka na czatach” autorstwa Aleksija Pietrowicza Graczewa, a misternie wykonaną i znakomicie zachowaną chińską porcelanową „Smoczą Łódź” wylicytowano nieco poniżej ceny wywoławczej (za 43 000 zł).
Aukcja była również okazją do nabycia XVII-wiecznych rękopisów z kancelarii królewskich. Nowych właścicieli znalazły: „List królewski do magistratu miasta Lwowa” Jana III Sobieskiego oraz „Nominacja królewska dla Stanisława Wybranowskiego na chorążego województwa lubelskiego” Augusta III Sasa.
Dużo wrażeń zgromadzonym dostarczyła licytacja kompletu sreber stołowych z wytwórni Petera Carla Faberge. Chętnych było kilku, a nabywca zapłacił za nie 7 500 zł, przebijając niemal dwukrotnie cenę wywoławczą.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji ()

Autor
Typ obiektu
Technika
Sortowanie