Projekty edukacyjne

Naszą misją jest edukowanie i propagowanie wiedzy o sztuce. Chcemy, by była ona jak najbardziej rzetelna i wartościowa. Dlatego wraz z naszym zespołem, składającym się z najlepszych specjalistów od rynku sztuki, ale także dyplomowanych historyków sztuki, z przyjemnością angażujemy się w różnego rodzaju projekty edukacyjne.   

 

Chcemy na co dzień dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem, wprowadzić w fascynujący świat sztuki i przybliżać niesamowite historie dzieł, a także sylwetki wybitnych artystów.


W DESA Unicum stwarzamy warunki do dyskusji o sztuce, organizując regularnie wydarzenia mające na celu zgłębianie specjalistycznych zagadnień artystycznych, m.in.: 

  • panele dyskusyjne wokół twórczości artysty czy dziedziny, na które zapraszamy najlepszych ekspertów historii sztuki oraz specjalistów rynku  

  • wernisaże i finisaże wystaw, podczas których prezentowane i omawiane są wybitne dzieła polskiej sztuki 

  • oprowadzania kuratorskie po wystawach aukcyjnych prowadzone przez koordynatorów aukcji, którzy dzielą się często niedostępną nigdzie indziej wiedzą zdobytą podczas przygotowywania oferty aukcji 

  • wykłady i prelekcje dotyczące rynku sztuki, działalności domu aukcyjnego, tajników licytacji czy przygotowania aukcji 

 

 

Desa dla Szkół


Chętnie podejmiemy współpracę z instytucjami kultury, uniwersytetami, kołami naukowymi, szkołami w sprawie organizacji projektów edukacyjnych związanych z funkcjonowaniem rynku sztuki. Zapraszamy do kontaktu: edu@desa.pl 

 

 

Uniwersytet Warszawski

Członkowie Zarządu oraz specjaliści DESA Unicum dzielą się swoim doświadczeniem i znajomością rynku aukcyjnego ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego wykładając na podyplomowych studiach: “Zarządzanie na rynku dzieł sztuki".  

 

Przykładowe tematy:

  • "Dziedziny współczesnego rynku sztuki",

  • "Rynek plansz komiksowych i ilustracji",

  • "Rynek designu w Polsce".

 

Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki


Law&Art Masters

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Byliśmy partnerem Koła Naukowego Law&Art działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w projekcie Law&Art Masters. To seria spotkań z praktykami rynku sztuki, którzy opowiadali o zagadnieniach mających wpływ na handel sztuką. Poruszone zostały tematy, jak: "Funkcjonowanie domu aukcyjnego na przykładzie DESA Unicum" oraz "Wartość dzieła sztuki".

Law&Art

 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Katedra Historii Sztuki i Kultury

Od 2016 roku eksperci DESA Unicum prowadzą wykłady dla studentów Historii Sztuki na temat:

  • historii polskiego rynku sztuki,
  • funkcjonowania i działalności domu aukcyjnego,
  • sytuacji młodych artystów na rynku sztuki oraz
  • historii polskiego kolekcjonerstwa.
Katedra Historii Sztuki i Kultury

 

Akademia Sztuk Pięknych

Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną

Do siedziby DESA Unicum zaprosiliśmy studentów Akademii Sztuk Pięknych, dla których nasi eksperci Michał Bolka i Artur Dumanowski, przeprowadzili wykład o rynku sztuki w Polsce oraz styuacji młodych twórców.

 

Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną

 

Wykłady, panele dyskusyjne i wydarzenia specjalne

 

 

Sobota z kolekcjonerem

8 maja 2021

 

Na kilka dni przed aukcją "Kolekcja Piotra Bazylko" można było posłuchać o historii kolekcji Piotra Bazylko i poznać niezwykle ciekawe anegdoty związane z wybranymi pracami oraz artystami. Nie zabrakło porad dla kolekcjonerów, gdyż Piotr jest nie tylko właścicielem bogatej kolekcji, lecz także autorem "Przewodnika Kolekcjonowania Sztuki Najnowszej". O godzinie 16 odbyło się oprowadzanie po wystawie, w którym udział wzieli Piotr Bazylko i Aleksander Hudzik. Wśród prezentowanych prac znalazły się dzieła m.in. Ewy Juszkiewicz, Rafała Bujnowskiego, Natalii LL, Zbigniewa Libery czy Andrzeja Wróblewskiego. Po oprowadzaniu odbyła się rozmowa "KOLEKCJA JEST TWOREM ŻYWYM", którą poprowadziła koordynatorka wydarzenia, Julia Materna z Piotrem Bazylko.

 

 

Aukcja Marzeń. Sztuka w Architekturze

5 maja 2021

"Sztuka w architekturze" jest wydarzeniem towarzyszącym drugiej edycji projektu "Aukcja Marzeń" – charytatywnej aukcji online, która odbyła się w maju br. na platformie internetowej Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Całkowity dochód z Aukcji będzie przeznaczony na realizację marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie – dzieci z chorobami zagrażającymi życiu. Webinar jest dedykowany w szczególności architektom wnętrz i artystom sztuk wizualnych. W spotkaniu transmitowanym na żywo na Facebooku DESA Unicum i na stronie wydarzenia FB "Sztuka w architekturze" wzieli udział:
Juliusz Windorbski, Prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum;
Oskar Zięta, architekt, designer, artysta i innowator;
Grzegorz Goworek, architekt wnętrz w pracowni Studio Organic.

 

DESA Design Days

20-21 marca 2021

Kolejna edycja Desa Design Days. Dwa dni pełne spotkań online z ekspertami w dziedzinie designu. Pierwszego dnia rozmowy były skupione wokół tematu tkanin, dzień drugi poświęciony został designowi.

 

 

Targi Not Fair

6 września 2020

 

NOT FAIR to jedno z najważniejszych wydarzeń otwarcia jesiennego sezonu artystycznego w Warszawie. W Polsce brakuje profesjonalnych targów sztuki współczesnej. W tym roku ze względu na pandemię Covid-19 większość międzynarodowych targów zostało odwołanych lub przeniesionych do Internetu. Te polskie galerie, które są aktywne międzynarodowo, nie miały zatem szans pokazania najnowszych i najciekawszych prac reprezentowanych przez siebie artystek i artystów ekspertom i szerszej publiczności. Dlatego DESA Unicum postanowiła wesprzeć polskie galerie oddając im swoją przestrzeń. Dzięki gościnie domu aukcyjnego lokalni odbiorcy będą mieli okazję obejrzeć je w Warszawie. Umożliwi ona galeriom także dotarcie do nowych odbiorców, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się bliżej z programem i ofertą galerii reprezentujących artystów współczesnych. Wspólnie chcielibyśmy także przybliżyć krajowej publiczności formułę wysokiej jakości targów sztuki. Aby mogło odbyć się to w bezpieczny i sprzyjający sposób, nacisk położony został na jakości a nie na ilości.

 

 

Desa Design Days edycja 4

18-19 kwietnia 2020

 

Teraz, kiedy wszyscy spędzamy czas w swoich domach, tym bardziej cenimy i dostrzegamy użyteczność i piękno przedmiotów, które nas otaczają. To właśnie idea piękna na co dzień jest motywem przewodnim aukcji i wystawy "Design. Piękno na co dzień" oraz towarzyszącego im pierwszego polskiego festiwalu designu online. Wiosenne edycja Desa Design Days poświęcona jest w szczególności  jednej z pierwszych i najważniejszych instytucji designu w Europie jakim jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, który w tym roku świętuje swoje 70-lecie. Przez sytuacje pandemiczną całość wydarzenia odbyła się online na Facebooku DESA Unicum

 

 

Gruppa. Pokolenie przełomu | spotkanie i pokaz filmu

6 marca 2020

 

Spotkanie z członkami legendarnej Gruppy – Pawłem KowalewskimJarosławem ModzelewskimRyszardem GrzybemMarkiem Sobczykiem i Ryszardem Woźniakiem oraz kolekcjonerem Wernerem Jerke. Ten słynny kolekcjoner polskiej sztuki zbudował w niemieckim Recklinghausen prywatne muzeum. Aktualnie jest posiadaczem jednej z największych i najciekawszych kolekcji polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej. Podczas spotkania zaprezentowany został także krótkometrażowy film "SIŁA SZTUKI" zrealizowany przez Muzeum Jerke i Łódzką Szkołę Filmową, poświęcony właśnie tej legendarnej formacji artystycznej lat 80., jaką jest Gruppa. Swoją premierę miał on w ubiegłym roku w warszawskiej Zachęcie.

 

Wielkie dzieła – Wielkie odkrycia

4 grudnia 2019

Wernisaż wystawy "XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie". Ponad 100 arcydzieł autorstwa największych mistrzów sztuki dawnej takich jak Tamara Łempicka, Maurycy Gottlieb, Józef Brandt, Władysław Czachórski, Wilhelm Kotarbiński, Aleksander Gierymski, Henryk Siemiradzki, Jan Matejko, Olga Boznańska i wielu innych.  
Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny "Wielkie dzieła – Wielkie odkrycia", którego byli Jacek Czeczot-Gawrak, Włodzimierz Kalicki, Robert Jaś. 

 

Desa Design Days | 3. edycja

28 września 2019

Największa w historii ekspozycja poświęcona polskiemu designowi tworzonemu wyłącznie przez kobiety. Wystawa "Design. Sztuka Kobiet" to przegląd blisko dwustu najlepszych projektów rodzimych designerek ostatniego stulecia, w tym m.in. słynne krzesło "Muszelka" Teresy Kruszewskiej czy "Pająk" Marii Chomentowskiej. Podczas wydarzenia odbyły się wykłady związane z tematem designu, sztuki i architektury, oprowadzanie kuratorskie oraz panel dyskusyjny z projektantkami Hanną Lachert i Alicją Wyszogrodzką.
Partnerami medialnymi wydarzenia byli Label Magazine i whiteMAD.

 

Muzy zstępują z Parnasu na rynek sztuki

23 wrześnie 2019

Artysta i jego muza. To połączenie, które zaowocowało najwybitniejszymi dziełami w historii sztuki. Wymienić można tutaj Amedeo Modiglianiego i Jeanne Hebuterne, której akt jest jednym z najdrożej sprzedanych obrazów w historii. Swoje muzy portretowali również polscy twórcy. Blisko 40 prac najwybitniejszych malarek i malarzy, m.in. Mojżesza Kislinga, Teresy Pągowskiej, Jacka Malczewskiego, Witkacego czy Eugeniusza Zaka zobaczyć można było na wystawie "Muzy". Podczas wydarznie odbył się panel dyskusyjny, podczas którego o artystach i ich muzach rozmawiali historyczka sztuki Anna Żakiewicz, fotograf Szymon Kobusiński oraz pisarz i dziennikarz Włodzimierz Kalicki. 

 

Ekspresja lat 80. Jak to było naprawdę?

4 września 2019

Lata 80. to okres najbardziej burzliwy w najnowszej historii Polski. Dramatyczne wydarzenia polityczne kładły się cieniem zarówno na życiu codziennym, jak i artystycznym. Jak radzili sobie młodzi artyści w tamtych czasach? Gdzie wystawiali? Dlaczego sięgnęli po klasyczne środki wyrazu i złapali za pędzle, malując pełne ekspresji obrazy figuratywne? O swoich doświadczeniach opowiedzieli członkowie legendarnej warszawskiej Gruppy: Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk, Paweł Kowalewski i Ryszard Woźniak, a także rzeźbiarz Krzysztof M.Bednarski.

 

École de Paris  “Dlaczego Paryż?"

24 kwietnia 2019

Dlaczego Paryż? Oto jest pytanie. Gośćmi spotkania byli m.in. Jerzy Malinowski, Wojciech Pszoniak oraz Marek Roefler. Wernisaż poprzedził aukcję malarstwa artystów z kręgu Szkoły Paryskiej, m.in. Mojżesza Kislinga, Tamary Łempickiej, Eugeniusza Zaka, Meli Muter czy Leopolda Gotlieba.

 

Desa Design Days | 2. edycja 

31 marca 2019

Druga edycja Desa Design Days. Tym razem organizatorzy skupili się na związkach artystów z wzornictwem. Na wystawie "Sztuka wnętrza" pojawiły się unikatowe dzieła sztuki użytkowej, m.in. autorskie meble Władysława Trojana dla Domu Książki czy fotel z pierwszego wystroju Urzędu Rady Ministrów. W ramach wydarzenia można był wziąć udział w prelekcjach przygotowanych przez najlepszych specjalistów, oprowadzaniach kuratorskich, warsztatach rodzinnych oraz pokazach filmowych.

 

Eustachy Kossakowski – między Polską a Francją

27 marca 2019

Twórczość Eustachego Kossakowskiego zaliczana jest do kanonu światowej historii fotografii. Życiu i artystycznym dokonaniom Kossakowskiego poświęcone było spotkanie, o którym rozmawiali Anka Ptaszkowska – krytyczka sztuki, współzałożycielka Galerii Foksal i Tomasz Łubieński – prozaik, dramaturg i eseista. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Współorganizatorem spotkania jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.  

 

Socrealizm w twórczości Aliny Szapocznikow

25 marca 2019

O socrealistycznej twórczości Szapocznikow opowiedział prof. Waldemar Baraniewski podczas wykładu: "Przyjaźń" Aliny Szapocznikow w kontekście projektu monumentalnej dekoracji Pałacu Kultury. Prof. Waldemar Baraniewski to jeden z najsłynniejszych historyków sztuki powojennej, ekspert socrealizmu, działacz opozycyjny w okresie PRL.

 

Sztuka, która nie przedstawia. Otwarcie wystawy 

21 listopada 2018

Na wystawie zaprezentowane zostało całe spektrum najważniejszych artystów reprezentujących powojenną awangardę. Szczególną uwagę zwracały prace Romana Opałki i Wojciecha Fangora, najbardziej cenionych obecnie na świecie polskich artystów współczesnych. Wśród prezentowanych artystów znaleźli się konceptualiści m.in. Ewa Partum, Ryszard Winiarski, Edward Krasiński, przedstawiciele Op-Artu i abstrakcji geometrycznej czyli m.in. Henryk Stażewski, Victor Vasarely i Jan Berdyszak czy klasycy awangardy tacy jak Edward Dwurnik, Stanisław Fijałkowski i Tadeusz Kantor.

Podczas otwarcia wystawy odbyło się spotkanie z kolekcjonerami i właścicielami najważniejszych galerii sztuki współczesnej w Polsce, które przez lata pełniły ogromną rolę w promowaniu sztuki eksperymentalnej. O tym, co uwodzi w konceptualizmie, nurcie op-art i abstrakcji geometrycznej, o historii sztuki powojennej i mitycznej intuicji znawców opowiedzieli słynni właściciele galerii: Andrzej Starmach i Wojciech Fibak.

 

DESA Design Days. Świętujemy 100 lat polskiego designu

20 października 2018

To jedyne w Polsce tego typu wydarzenie poświęcone polskiemu wzornictwu. W programie znalazły się m.in. wykłady, warsztaty, pokazy filmów. Centralnym punktem była wystawa "Polska Sztuka Stosowana 1918-2018," na której pojawiły się absolutne unikaty rodzimego designu m.in. jeden z kultowych, niewielu oryginalnych foteli stworzonych przez samego Romana Modzelewskiego.

 

Siostrzeństwo. O roli kobiet w sztuce rozmawia Anda Rottenberg

5 września 2018

O najważniejszych artystkach, feministkach, awangardzistkach i obrazoburczyniach  5 września porozmawiały krytyczka sztuki Anda Rottenberg, artystka Krystyna Piotrowska i historyczka sztuki Katarzyna Lewandowska. Panel poprzedził pierwszą w historii aukcję sztuki feministycznej "Siostrzeństwo. Feminizm i Sztuka Kobiet". 
 
Trudno mówić o polskiej sztuce współczesnej bez Andy Rottenberg. Kuratorowała najgłośniejszą i jedną z najbardziej kontrowersyjnych wystaw w Polsce i za granicą. Była dyrektorką najważniejszej instytucji sztuki w Polsce – Zachęty. Narodowej Galerii Sztuki. Odpowiada za odkrycie i wypromowanie wielu wybitnych polskich artystek, z wieloma – pozostaje w bliskiej przyjaźni. Już 5 września poprowadzi panel, w którym o roli kobiet w sztuce będzie rozmawiać z artystką Krystyną Piotrowską i cenioną feministką, historyczką sztuki Katarzyną Lewandowską. 

 

"Grupa Zero-61 - twórczość fotograficzna jako eksperyment 

11 kwietnia 2018

Na spotkaniu Lech Lechowicz przedstawił historię środowiska fotograficznego, z którego wywodzi się wielu cenionych polskich fotografów. Wskazał również jak dokonania fotografów Grupy Zero-61 wpłynęły na twórczość fotograficzną lat 80. i 90. XX wieku.