Aukcja kolekcji

DESA Unicum to marka z wieloletnim doświadczeniem i tradycją, przez dziesięciolecia kojarzona z obrotem dziełami sztuki w Polsce. Od ponad dekady z rosnącą przewagą coraz bardziej dystansuje konkurencję, obecnie posiadając ponad 52% udziałów w rynku sztuki oraz 150 mln obrotów.  

 

Rocznie nasi eksperci pozyskują, opracowują i wyceniają tysiące obiektów, które trafiają do katalogów aukcyjnych, a następnie są oferowane stale powiększającej się grupie klientów, którzy darzą naszych doradców zaufaniem. 

Jako pierwsi na polskim rynku sztuki zaczęliśmy organizować aukcje kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Na przestrzeni lat przeprowadziliśmy wiele takich licytacji. 

 

Aukcja kolekcji to dla nas zawsze wyjątkowy projekt, który wymaga bardzo dużej uwagi i przygotowania merytorycznego. Do każdej aukcji podchodzimy indywidualnie, opracowujemy katalog, wykonujemy zdjęcia obiektów oraz wdrażamy plan promocji, który pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów prywatnych oraz instytucji. 

Aukcje kolekcji organizowane w DESA Unicum są szeroko komentowane przez dziennikarzy, przyciągają media oraz największych polskich kolekcjonerów sztuki, w tym najważniejsze muzea i instytucje sztuki. 

 

Jeżeli posiadasz kolekcję dzieł sztuki lub wartościowych przedmiotów, zgłoś się do naszego eksperta.

Kontakt

Julia Materna Kierownik Działu +48 22 163 66 52 +48 538 649 945 j.materna@desa.pl

Przykłady przeprowadzonych przez DESA Unicum aukcji kolekcji

 

Kolekcja Ambasadora Peru

8 września 2021

 

Na aukcji zaprezentowany zbór wyjątkowych obiektów kolekcjonowanych przez Jego Ekscelencję Ambasadora Peru w Polsce, Alberto Salas Barahonę. Pan Ambasador przez czterdzieści lat zajmował się powiększaniem swojego zbioru, a swoją kolekcjonerską pasję odnalazł w Paryżu. Potem był już Wiedeń, Praga, Warszawa. Różnorodność kolekcji zawdzięcza karierze w dyplomacji oraz prawdziwej kolekcjonerskiej pasji.
Wśród przedstawionych obiektów znajdują się m.in.: zdobione srebra, dziewiętnastowieczne rzeźby, ceramika, lustra, czy drewniane meble. Szczególnych elementem jest niezwykły zbiór szkła uranowego, jaśniejącego pod wpływem światła UV.

 

 

Kolekcja Piotra Bazylko

11 maja 2021

 

11 maja 2021 odbyła się aukcja kolekcji Piotra Bazylko. Na aukcji pojawiły się prace takich artystów jak m.in.: Ewa Juszkiewicz, Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Natalia Lach - Lachowicz i Rafał Bujnowski.

"Później był Piotrek Bazylko. Analogiczna sytuacja: zaczynał od skromnej kolekcji, a teraz ma prace najważniejszych artystów polskich". 
- WILHELM SASNAL

 

 

Fajans nie lubi porcelamy. Ceramika z kolekcji Felicji Uniechowskiej

30 kwietnia 2021

 

Aukcja ceramiki zakończyła się 30 kwietnia 2021 na portalu internetowym DESA Unicum.

 

 

Obrazy niebanalne. Wycinanki i wyszywanki z kolekcji felicji i antoniego uniechowskich

10 lutego 2021

 

Licytacja kolekcji odbyła się na portalu internetowym DESA Unicum i zakończyła się 10 lutego 2021.

 

 

Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja felicji i antoniego uniechowskich

9 lutego 2021

 

"Znałem dotąd tylko jedną doskonałą żonę kolekcjonera. Była nią Felicja Uniechowska, historyk sztuki. Jej mąż, pan Antoni Uniechowski, pochodził z wielkiej rodziny zbieraczy. Domową kolekcję tworzyli razem. Tonio lubował się w rzeczach monumentalnych, Felinka natomiast – w fajansach, drobnych srebrach, tabakierkach itp. On miał pociąg do staropolskiej dekoracji, ona go troszkę w tym powstrzymywała. Tonio z kolei nie dawał jej gromadzić dupereli. Całość ich zbiorów to piękny zestaw, najbardziej cywilizowana kolekcja z tych, które widziałem. Nie skład antyków, tylko precyzyjnie i bardzo pięknie, ze smakiem urządzone wnętrze". 
- Franciszek Starowieyski

 

 

Kolekcja polskich monet złotych 1535 - 1925

30 listopada 2020

 

Aukcja odbyła się 30 listopada 2020. Podczas aukcji 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 roku zostało sprzedane za 2,8 mln zł. To rekordowa kwota, jaką zapłacono za monetę w Polsce. Ta bogato i wspaniale wykończona moneta, stanowi zupełnie niezwykłe dzieło w mennictwie polskim. Jest to najlepsza praca Samuela Ammona, wybitnego rytownika i medaliera. Przyczyna wybicia tak wielkiej i efektownej monety w złocie pozostaje tajemnicą. Od wieków przypuszcza się, że uczczono w ten sposób polskie zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem, które szerokim echem odbiło się w Europie. Z kolei ponad 420 tys. zł zapłacono za unikatową czterodukatówkę z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku. Na początku XX wieku odnotowano istnienie jedynie dwóch egzemplarzy tej monety i to w zbiorach muzealnych. W ciągu ostatnich stu lat nigdy nie pojawiła się w obiegu. Jest to jedyny znany dziś egzemplarz, o wielkim znaczeniu dla numizmatyki polskiej.

 

 

Władysław Szpilman. Gabinet wirtuoza

21 września 2020

 

21 września o godzinie 19 w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum miało miejsce wyjątkowe, zamknięte wydarzenie skierowane do wąskiego grona melomanów i kolekcjonerów, towarzyszące wystawie i aukcji pamiątek po Władysławie Szpilmanie. Koncert z utworami Fryderyka Chopina i Władysława Szpilmana, na zabytkowym fortepianie Steinway należącym do artysty, zagrała wybitna rosyjska pianistka, Yulianna Avdeeva.

Blisko 1,3 mln zł – tyle zapłacono za fortepian Steinway należący do jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, Władysława Szpilmana. To równocześnie najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w kraju. Na wtorkowej licytacji w DESA Unicum (22.09) pod młotek poszły również inne najcenniejsze osobiste pamiątki należące do artysty m.in. zegarek Omega (blisko 250 tys. zł) oraz pióro Mont Blanc (blisko 90 tys. zł). Łączny obrót ponad 2,5 mln zł sprawia, że aukcja stała się rekordową licytacją memorabiliów w Polsce. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na popularyzowanie twórczości Władysława Szpilmana na świecie.

 

 

mBank. Aukcja kolekcji

25 czerwca 2020

 

Ponad 5 milionów złotych. Tyle wyniósł łączny obrót pierwszej i największej aukcji kolekcji mBanku, która odbyła się 25 czerwca w DESA Unicum. Pod młotek poszło ponad 30 wyjątkowych dzieł sztuki oraz unikatowe meble. Za ponad 1,7 mln zł sprzedano obraz Józefa Brandta "Pospolite ruszenie u Brodu". To już trzecia aukcja, jaką dla mBanku prowadzi największy polski dom aukcyjny DESA Unicum. Dwie poprzednie zostały zorganizowane z okazji 27. i 28. Finału WOŚP. Dochód z nich - 2,7 mln zł wsparł cele Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 

Secesja z kolekcji Ireny Huml

14 kwietnia 2020

 

Na aukcji można było wylicytować 42 wyjątkowe przedmioty pochodzące z równie wyjątkowej kolekcji dzieł sztuki – kolekcji profesor Ireny Huml. Irena Huml była historyczką sztuki, która prowadziła prekursorskie badania nad polskim rzemiosłem artystycznym oraz designem okresu od przełomu XIX i XX wieku do współczesności. Jej działalność naukowa nadała zagadnieniu rzemiosła artystycznego istotne znaczenie w polskiej historii sztuki, za swoje dokonania na tej płaszczyźnie była cenioną postacią w Polsce i za granicą. Najlepszym dowodem wielkiego zainteresowania profesor Huml rzemiosłem artystycznym jest jej kolekcja, której część jest dostępna na naszej aukcji. Wystawione na aukcji obiekty są niezwykłym przeglądem różnorodności bujnych secesyjnych form. Wyselekcjonowaliśmy dla Państwa przedmioty, które zebrane razem trafnie oddają secesyjne tendencje w rzemiośle artystycznym. Aukcja zakończyła się 14 kwietnia 2020

 

 

 

Kolekcja mBanku dla WOŚP

12 stycznia 2020

 

Blisko 120 obiektów licytowano na drugiej edycji aukcji dzieł sztuki na rzecz WOŚP w DESA Unicum. Część licytowanej kolekcji pochodziła z mBanku. Łączny obrót aukcji to 1 160 000 zł. Całość została przekazana na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci.

 

 

Wyjątkowa Aukcja Adopcji. Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie.

2 grudnia 2019

 

2 grudnia 2019 roku mieliśmy zaszczyt wraz z Muzeum Narodowym w Warszawie organizować aukcję adopcji skarbów ze zbiorów.

Zaadoptowane zostały wybitne dzieła takich artystów, jak: Jan Matejko, Olga Boznańska czy Tamara Łempicka. Dochód z licytacji został przeznaczony na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

 

Grand Hotel | Sopot. 

6 lipca 2019

 

Monte Carlo Północy – tak w latach 20. XX wieku nazywano Sopot. Nie przez przypadek. To właśnie w tym czasie funkcjonowało świetnie prosperujące kasyno. Na jego potrzeby wybudowano Grand Hotel, najdroższy i najekskluzywniejszy hotel na Wybrzeżu. Na aukcji pojawiły się wyjątkowe dzieła sztuki marynistycznej, obiekty pochodzące z kasyna i hotelu oraz pamiątki z dawnego Sopotu. Obrót z aukcji wyniósł ponad 500 000 zł.

 

 

Kolekcja Andy Rottenberg. Aukcja Sztuki Współczesnej.

4 kwietnia 2017

 

Anda Rottenberg to kobieta-instytucja: krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka polskich pawilonów na prestiżowych biennale w Wenecji czy São Paulo. Bez niej trudno mówić o polskiej sztuce współczesnej. Anda Rottenberg uchyliła drzwi do swojego świata. Kolekcja składająca się z ponad 80 obiektów nie tylko daje świadectwo bliskich relacji kuratorki z artystami, ale przede wszystkim odzwierciedla najważniejsze trendy polskiej sztuki ostatnich lat. 
Najwyższe ceny osiągnęły dwie prace Mirosława Bałki. Rzeźbę z 1988 r. “Suczka" sprzedano za 283 tys. zł, a instalację "55x44x23", torbę wykonaną z soli i świńskich jelit - za 188 tys. zł. Łącznie wylicytowano obiekty za blisko 2 124 000 zł

Aukcja wzbudziła szerokie zaintersowanie wśród instytucji kultury, galerii, muzeów, kolekcjonerów polskich oraz zagranicznych.

 

 

Przyjaciółka artystów, kuratorka wystaw, historyk sztuki i jedna z najbardziej oryginalnych osobowości świata kultury ubiegłego stulecia. A przy tym – kolekcjonerka sztuki. Na aukcji zaprezentowano ponad 100 wybitnych dzieł z jej kolekcji takich artystów, jak: Ryszard Winiarski, Zofia Stryjeńska czy Tadeusz Dominik. Obrót na aukcji wyniósł ponad 200 000 zł.

 

 

Aukcja Sztuki Współczesnej. Kolekcja Jana Styczyńskiego

22 listopada 2016

 

Wyjątkowa kolekcja warszawskiego fotografa Jana Styczyńskiego to zbiór 65 kompozycji malarskich na ceramicznych misach. Prace stworzyli najwybitniejsi polscy artyści XX wieku, m.in.: Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski czy Ryszard Winiarski. Aukcja tych wyjątkowych obiektów przyciągnęła wielu wielbicieli Sztuki Współczesnej, a obrót wyniósł aż
1 681 854 zł.

 

 

Do Polski trafił prawdziwy skarb, jedna z najbardziej interesujących kolekcji fotograficznych XX wieku.
Kolekcja zdjęć autorstwa Miltona H. Greene'a, przedstawiających głównie Marilyn Monroe, znajdowała się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. 

Blisko 400 fotografii sprzedanych za 3 800 000 zł. Za jedną z nich – Marilyn Monroe w sukni baletowej – zapłacono 60 000 zł, co stanowiło 30-krotne przebicie ceny wywoławczej.

 

 

Kolekcja Signum

1 grudnia 2011

 

To była pierwsza aukcja kolekcji w Polsce! Pod młotek trafiło ponad 70 biektów z kolekcji Fundacji Signum. Zaprezentowane zostały dzieła m.in.: Jacka Malczewskiego, Henryka Haydena, Meli Muter, Henryka Epsteina, Zygmunta Menkesa, Tymona Niesiołowskiego, Alfreda Aberdama, Jana Tarasina, Stanisława Fijałkowskiego, Zbigniewa Dłubaka, Aleksandra Kobzdeja, Stanisława Rodzińskiego i wielu innych wybitnych artystów XIX i XX wieku. Wartość z licytacji w wysokości blisko 3 000 000 zł przeznaczona została na cele statutowe Fundacji.

 

 

Jerzy Nowosielski. Rysunek, malarstwo, grafika.

24 maja – 25 czerwca 2010

 

W ramach monograficznej wystawy rysunków i grafik Jerzego Nowosielskiego zaprezentowanych zostało około 40 rysunków i akwarel. Prace pochodziły z wczesnego okresu twórczości artysty – większość z nich z lat 40. i 50. XX w. W rysunkach i akwarelach obserwować można kształtowanie się charakterystycznego stylu artysty, który łączył postać ludzką, głównie kobiecą, akt oraz abstrakcję z tradycją sztuki ortodoksji, wielką tradycją mistycznej teologii malarstwa ikon.