Aukcja kolekcji

DESA Unicum to marka z wieloletnim doświadczeniem i tradycją, przez dziesięciolecia kojarzona z obrotem dziełami sztuki w Polsce. Od ponad dekady z rosnącą przewagą coraz bardziej dystansuje konkurencję, obecnie posiadając ponad 52% udziałów w rynku sztuki oraz 150 mln obrotów.  

 

Rocznie nasi eksperci pozyskują, opracowują i wyceniają tysiące obiektów, które trafiają do katalogów aukcyjnych, a następnie są oferowane stale powiększającej się grupie klientów, którzy darzą naszych doradców zaufaniem. 

Jako pierwsi na polskim rynku sztuki zaczęliśmy organizować aukcje kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Na przestrzeni lat przeprowadziliśmy wiele takich licytacji. 

 

Aukcja kolekcji to dla nas zawsze wyjątkowy projekt, który wymaga bardzo dużej uwagi i przygotowania merytorycznego. Do każdej aukcji podchodzimy indywidualnie, opracowujemy katalog, wykonujemy zdjęcia obiektów oraz wdrażamy plan promocji, który pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów prywatnych oraz instytucji. 

Aukcje kolekcji organizowane w DESA Unicum są szeroko komentowane przez dziennikarzy, przyciągają media oraz największych polskich kolekcjonerów sztuki, w tym najważniejsze muzea i instytucje sztuki. 

 

Jeżeli posiadasz kolekcję dzieł sztuki lub wartościowych przedmiotów, zgłoś się do naszego eksperta.

Przykłady przeprowadzonych przez DESA Unicum aukcji kolekcji

 

Kolekcja mBanku dla WOŚP

12 stycznia 2020

Blisko 120 obiektów licytowano na drugiej edycji aukcji dzieł sztuki na rzecz WOŚP w DESA Unicum. Część licytowanej kolekcji pochodziła z mBanku. Łączny obrót aukcji to 1 160 000 zł. Całość została przekazana na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci.

 

Grand Hotel | Sopot. 

6 lipca 2019

Monte Carlo Północy – tak w latach 20. XX wieku nazywano Sopot. Nie przez przypadek. To właśnie w tym czasie funkcjonowało świetnie prosperujące kasyno. Na jego potrzeby wybudowano Grand Hotel, najdroższy i najekskluzywniejszy hotel na Wybrzeżu. Na aukcji pojawiły się wyjątkowe dzieła sztuki marynistycznej, obiekty pochodzące z kasyna i hotelu oraz pamiątki z dawnego Sopotu. Obrót z aukcji wyniósł ponad 500 000 zł.

 

Kolekcja Andy Rottenberg. Aukcja Sztuki Współczesnej.

4 kwietnia 2017

 

Anda Rottenberg to kobieta-instytucja: krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka polskich pawilonów na prestiżowych biennale w Wenecji czy São Paulo. Bez niej trudno mówić o polskiej sztuce współczesnej. Anda Rottenberg uchyliła drzwi do swojego świata. Kolekcja składająca się z ponad 80 obiektów nie tylko daje świadectwo bliskich relacji kuratorki z artystami, ale przede wszystkim odzwierciedla najważniejsze trendy polskiej sztuki ostatnich lat. 
Najwyższe ceny osiągnęły dwie prace Mirosława Bałki. Rzeźbę z 1988 r. “Suczka" sprzedano za 283 tys. zł, a instalację "55x44x23", torbę wykonaną z soli i świńskich jelit - za 188 tys. zł. Łącznie wylicytowano obiekty za blisko 2 124 000 zł

Aukcja wzbudziła szerokie zaintersowanie wśród instytucji kultury, galerii, muzeów, kolekcjonerów polskich oraz zagranicznych.

Przyjaciółka artystów, kuratorka wystaw, historyk sztuki i jedna z najbardziej oryginalnych osobowości świata kultury ubiegłego stulecia. A przy tym – kolekcjonerka sztuki. Na aukcji zaprezentowano ponad 100 wybitnych dzieł z jej kolekcji takich artystów, jak: Ryszard Winiarski, Zofia Stryjeńska czy Tadeusz Dominik. Obrót na aukcji wyniósł ponad 200 000 zł.

 

Aukcja Sztuki Współczesnej. Kolekcja Jana Styczyńskiego

22 listopada 2016

Wyjątkowa kolekcja warszawskiego fotografa Jana Styczyńskiego to zbiór 65 kompozycji malarskich na ceramicznych misach. Prace stworzyli najwybitniejsi polscy artyści XX wieku, m.in.: Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski czy Ryszard Winiarski. Aukcja tych wyjątkowych obiektów przyciągnęła wielu wielbicieli Sztuki Współczesnej, a obrót wyniósł aż
1 681 854 zł.

Do Polski trafił prawdziwy skarb, jedna z najbardziej interesujących kolekcji fotograficznych XX wieku.
Kolekcja zdjęć autorstwa Miltona H. Greene'a, przedstawiających głównie Marilyn Monroe, znajdowała się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. 

Blisko 400 fotografii sprzedanych za 3 800 000 zł. Za jedną z nich – Marilyn Monroe w sukni baletowej – zapłacono 60 000 zł, co stanowiło 30-krotne przebicie ceny wywoławczej.

 

Kolekcja Signum

1 grudnia 2011

To była pierwsza aukcja kolekcji w Polsce! Pod młotek trafiło ponad 70 biektów z kolekcji Fundacji Signum. Zaprezentowane zostały dzieła m.in.: Jacka Malczewskiego, Henryka Haydena, Meli Muter, Henryka Epsteina, Zygmunta Menkesa, Tymona Niesiołowskiego, Alfreda Aberdama, Jana Tarasina, Stanisława Fijałkowskiego, Zbigniewa Dłubaka, Aleksandra Kobzdeja, Stanisława Rodzińskiego i wielu innych wybitnych artystów XIX i XX wieku. Wartość z licytacji w wysokości blisko 3 000 000 zł przeznaczona została na cele statutowe Fundacji.

 

Jerzy Nowosielski. Rysunek, malarstwo, grafika.

24 maja – 25 czerwca 2010

W ramach monograficznej wystawy rysunków i grafik Jerzego Nowosielskiego zaprezentowanych zostało około 40 rysunków i akwarel. Prace pochodziły z wczesnego okresu twórczości artysty – większość z nich z lat 40. i 50. XX w. W rysunkach i akwarelach obserwować można kształtowanie się charakterystycznego stylu artysty, który łączył postać ludzką, głównie kobiecą, akt oraz abstrakcję z tradycją sztuki ortodoksji, wielką tradycją mistycznej teologii malarstwa ikon.