Spod młotka pod choinkę

Warszawa, 5 grudnia 2011r.

Spod młotka pod choinkę

Szafiry i diamenty, złoto i platyna, a do tego oryginalny wzór oraz misterne wykonanie. Prawie osiemdziesiąt wyjątkowych ozdób z historią licytować można będzie na I Aukcji Biżuterii 8 grudnia w DESIE Unicum. Tego samego dnia odbędzie się Aukcja Prac na Papierze - obiektów, od których wielu kolekcjonerów zaczyna tworzyć swoje zbiory. To wspaniała okazja, aby obdarować najbliższe osoby niepowtarzalnymi i cennymi przedmiotami z duszą na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Szyk i klasa – biżuteria z historią

Wzorem rynków zagranicznych w Polsce zaczynają się pojawiać aukcje biżuterii. Słynną kolekcjonerką biżuterii była Liz Tylor – klejnoty z jej zbiorów osiągają na Zachodzie zawrotne ceny. Aby kupić szlachetną i wyjątkową biżuterię nie trzeba jednak jechać za granicę – już wkrótce w Warszawie odbędzie się I Aukcja Biżuterii Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Miłośnicy pięknych ozdób będą mieli w czym wybierać. W ofercie znajduje się wyjątkowa biżuteria damska – broszki, pierścionki, kolczyki, naszyjniki, a także eleganckie dodatki dla panów – zegarki, spinki do mankietów, czy szpilki do krawatów. Co istotne - wszystkie obiekty zostały zbadane przez ekspertów i posiadają certyfikaty autentyczności.

Katalog pełen jest prawdziwych diamentów – w sensie dosłownym, jak i przenośnym. Część z ozdób to projekty unikatowe, których próżno szukać we współczesnych sklepach. Do takich należy kwiat-szpilka do włosów z prawdziwymi diamentami, który po zdjęciu i przełożeniu na inne zapięcie może być efektowną broszką. Wykonany został ze srebra w XIX wieku, wysadzany jest rozetami diamentowymi. Jubiler zastosował tu ciekawy zabieg - diamentowy kwiat osadzony został na szpilce w oprawce ze sprężynką zwaną en tremblant, powodującą drganie przy każdym ruchu, co jeszcze bardziej przykuwa wzrok! Tego rodzaju biżuterię noszono i kolekcjonowano przez cały XIX wiek. Wartość i niezwykłość tego kompletu podwyższa oryginalne etui. Zestaw licytowany będzie od ceny wywoławczej 3 800 zł.

Szafir – uwielbiany przez kobiety od wieków ze względu na jego intensywną barwę, symbolizuje mądrość i czystość. Na aukcji można będzie licytować bransoletkę warszawskiego jubilera A. Turczyńskiego wykonaną ze złota i platyny, zdobioną szafirem w szlifie carré oraz dwoma diamentami i diamentowymi rozetami. Ten wykwintny przedmiot licytowany będzie od 12 000 zł.

Biżuteria nowoczesna, dostosowana do aktywnego trybu życia bazuje na stylu art déco – zachwycał on nie tylko w sztuce, jego walory doceniły także miłośniczki klejnotów. Dużą część oferty aukcyjnej stanowi biżuteria z tego okresu. Jubilerstwo lat 20. i 30. ubiegłego stulecia sięgnęło artystycznych szczytów, a prace ówczesnych złotników są dziś najbardziej poszukiwanymi wyrobami w antykwariatach. Biżuteria tamtego okresu jest jednocześnie niezmiernie nowoczesna w wyrazie, przez co uwielbiają ją także współczesne kobiety. Jest wyrafinowana w swej prostocie elegancji, piękna i bogactwa. W ofercie aukcji można więc znaleźć platynowy pierścionek art déco z centralnie osadzonym diamentem, otoczonym 20 diamencikami. Jednym z najbardziej drogocennych obiektów na aukcji jest wyjątkowa brosza w stylu art déco wykonana z białego złota i platyny, udekorowana diamentami o łącznej masie około 6,00 ct. Jej cena wywoławcza to 45 000 zł.

W ofercie znajdują się również unikatowe przedmioty dla panów z klasą: spinki do mankietów z diamentami i szafirami z początku XX wieku (cena wywoławcza 5 300 zł), złoty zegarek Calatrava Patek Philippe (cena wywoławcza 34 700 zł).

Paniom, które sądzą, że w swojej szkatułce mają już wszystko, polecamy interesujący i awangardowy medalion z włosami. Jest on przedmiotem wręcz muzealnym! Jego wierzch wykonany został z dukatowanego złota, dekorowanego czarną emalią i grawerowaniem. Z drugiej strony medalionu widnieje pukiel włosów w kształcie precla, umieszczony za szkiełkiem. Przedmiot ten wpisuje się w nurt biżuterii sentymentalnej, wyrażającej bądź manifestującej w dawnych czasach miłość lub smutek po utracie ukochanej osoby. Medaliony - owalne lub okrągłe pudełeczka o emaliowanych najczęściej na czarno wieczkach - ukrywały najczęściej podobizny ukochanego. Na początku były to przedstawienia malarskie, a następnie miniaturowe fotografie. Rzadziej umieszczano tam pukiel czy kosmyk włosów, skrawek odzieży, wstążkę, itp. W drugiej połowie XIX wieku można mówić o swoistej „włosomanii” i powstałym wraz z nią przemysłem. Tego rodzaju biżuteria to wielka rzadkość na rynku antykwarycznym (cena wywoławcza 2 600 zł).

Wartościowy papier

Po aukcji klejnotów aukcjoner przystąpi do licytowania dzieł sztuki wykonanych na podłożu papierowym lub tekturowym. Zwykle są to prace w niższych przedziałach cenowych niż płótna, co pozwala na zakupy osobom chcącym przeznaczyć na zakup kwotę od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy. Ciekawa oferta grudniowej aukcji z pewnością przyciągnie też kolekcjonerów, którzy chcą uzupełnić swoje kolekcje o atrakcyjne obiekty. Podobnie jak w przypadku biżuterii, nadchodząca aukcja to znakomita sposobność do nabycia stylowego i oryginalnego prezentu dla najbliższych.

W wybitnie obfitym katalogu (144 obiekty) 5 Aukcji Prac na Papierze pojawiły się nazwiska znanych klasyków, jak i artystów współczesnych. W tej pierwszej grupie warto zwrócić uwagę na prace Juliusza Kossaka, Rafała Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Mojżesza Kislinga, Rajmunda Kanelby i Nikifora. W drugiej grupie również znalazły się nazwiska znane szerokiemu gronu miłośników sztuki: Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Nowosielski i inni.

Wybrane obiekty, które będą licytowane na aukcji:

  • „Pejzaż” Władysława Strzemińskiego (1947 r.) – skromna formalnie, ale jednocześnie bardzo charakterystyczna praca arcymistrza polskiej awangardy (cena wywoławcza: 32 000 zł);
  • „Zimowy pejzaż górski z chatami” Rafała Malczewskiego – nastrojowa zimowa scena, ukazująca piękno ukochanych przez artystę gór (cena wywoławcza: 7 500 zł);
  • „Lwów zimą” Oda Dobrowolskiego (1911 r.) – rysunek przedstawia urokliwy przedwojenny Lwów, uchwycony oczami artysty, który często to miasto pokazywał, także w cyklu popularnych grafik (cena wywoławcza: 8 000 zł);
  • „Martwa natura” Jerzego Nowosielskiego – ciekawe studium martwej natury jednego z najważniejszych polskich współczesnych artystów (cena wywoławcza: 7 000 zł);
  • „Figura” Jana Lebensteina (1959 r.) – jedna z wczesnych prac słynnego cyklu rozpoczętego przez artystę w drugiej połowie lat 50-tych XX wieku (cena wywoławcza: 15 000 zł);
  • „Ci poważni panowie” Tadeusza Kantora – szkicowa, ale bardzo wymowna praca jednego z najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych (cena wywoławcza: 6 500 zł)

Dużą ciekawostką aukcji będzie grupa 13 kolekcjonerskich barwnych drzeworytów japońskich z XIX wieku, ukazujących historyczną Japonię. Licytowane będą od bardzo atrakcyjnych cen wywoławczych. Poszczególne obiekty mogą być atrakcyjnym elementem kolekcji sztuki dawnej, jak i ozdobą gabinetu osób ceniących oryginalne dodatki.

 

Pełne oferty aukcji znajdują się na stronie DESY Unicum oraz w katalogach drukowanych dostępnych we wszystkich galeriach DESY Unicum oraz w wybranych salonach prasowych.

Obie aukcje odbędą się 8 grudnia 2011 r. o godz. 19 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50.

_________________

DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą w Polsce zajmującą się obrotem dziełami sztuki, do której należy dom aukcyjny i sieć galerii w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 20 aukcji sztuki dawnej, współczesnej, młodej, plakatu i papieru oraz kilkanaście wystaw. Jest także partnerem wielu aukcji charytatywnych, m.in. dla Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu kolekcji, pomaga przy archiwizacji i ubezpieczaniu dzieł sztuki, certyfikacji i wydawaniu ekspertyz, a także wycenie. Sprawuje opiekę i pomaga w dokumentacji kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie w zakresie sprzedaży i opinii eksperckich dot. polskiej sztuki – m.in. z Christie’s i Sotheby’s. Jest współwłaścicielem firmy Art Finance, brokera na rynku ubezpieczeń dzieł sztuki, wyłącznego partnera AXA, największej na świecie firmy zajmującej się ubezpieczeniami.

Wspólnie z firmą Colliers International prowadzi projekt dla klientów zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości.

Jest właścicielem DESY Modern, która zajmuje się wprowadzaniem na rynek limitowanych edycji autorskich, tzw. inkografii. Posiada udziały w firmie DESA Biżuteria, która zajmuje się obrotem biżuterią dawną.

Więcej informacji o DESIE Unicum: www.desa.pl.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem