Aukcja Komiks i Ilustracja

Kultowe przygody Janosika w komiksowym wydaniu. Historie najbardziej znanego zbójnika, stworzone przez Jerzego Skarżyńskiego na podstawie filmowego  scenariusza, dziś są uważane za jeden z najciekawszych polskich komiksów. Oryginalną planszę komiksową „Janosik” można oglądać na wystawie „Komiks i Ilustracja” w DESA Unicum do 7 listopada. Prezentowane są również inne kultowe prace  jak: „Tytus, Romek i A’Tomek” Papcia Chmiela, „Kajko i Kokosz” Janusza Christy czy „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego.

Komiks „Janosik” powstał w 1973 roku na podstawie scenariusza Tadeusza Kwiatkowskiego do filmu i serialu, który uważany jest za jeden z najważniejszych w polskiej kinematografii. Jerzy Skarżyński, autor komiksu, nawiązywał w nim stylistyką z jednej strony do pop-artu, z drugiej inspirował się tradycyjną kulturą i malarstwem zakopiańskim. Skarżyński znany jest także jako scenograf. W czasie okupacji związany był z grupą młodych plastyków i podziemnym teatrem Tadeusza Kantora. Wraz z żoną tworzył scenografię i kostiumy do filmów Wojciecha Hasa oraz przedstawień operowych m.in. do Krzysztofa Pendereckiego czy Giuseppe Verdiego. Te sceniczne doświadczenia mają również swoje odwzorowanie w tworzonych przez artystę komiksach, które wykraczają poza tradycyjne ramy tego gatunku. Prezentowana na wystawie plansza pochodzi z IV części przygód Janosika zatytułowanej „Pobór”.

Abstrakcyjny styl humoru był domeną twórczości Tadeusza Baranowskiego, autora m.in. „Orient-Mena”. Artysta stworzył również tak popularne komiksowe postacie, jak profesor Nerwosolek czy Kudłaczek i Bąbelek. W latach 80. komiksy Baranowskiego zostały wydane w formie albumów. Część z nich była przedrukami ze „Świata Młodych”, część została do pierwotnego scenariusza narysowana całkiem od nowa. W 2005 roku rozpoczął bezprecedensowy projekt. Przy wsparciu fanów i czytelników wydał pożegnalny, kolekcjonerski album, w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę. Artysta wypracował niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl.  Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników. Na wystawie zobaczyć będzie można zarówno plansze z przygodami Orient-Mena jak i „Na wypadek wszelki, woda, soda i bąbelki”.

Nie sposób pominąć najbardziej znanego i ponadpokoleniowego komiksu autorstwa Papcia Chmiela. Przygody Tytusa, Romka i A’Tomka to dziś już zupełnie kultowa pozycja. Ceny za plansze komiksowe autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego osiągają rekordowe ceny. Najdrożej, za 88 tys. zł. sprzedała się okładka do księgi XX z 1992 roku. Na najbliższej wystawie zobaczyć będzie można 5 plansz stworzonych przez Papcia Chmiela. Wartość tej kolekcji to ponad 100 tys. złotych. 7 października wszystkie prace zostaną zlicytowane.

Wystawa Komiks i Ilustracja: 24 października – 7 listopada

godz.11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota)

Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

wstęp wolny

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:

https://desa.pl/pl/auctions/595/komiks-i-ilustracja-7-listopada-2019-godz-19

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem