Aukcja GRAND HOTEL | SOPOT. Aukcja kolekcji

Monte Carlo Północy – tak w latach 20. XX wieku nazywano Sopot. Nie przez przypadek. To właśnie w tym czasie funkcjonowało świetnie prosperujące kasyno. Na jego potrzeby wybudowano Grand Hotel,  najdroższy i najekskluzywniejszy hotel na Wybrzeżu. Przez lata gościł największe gwiazdy jak Marlena Dietrich czy Greta Garbo. Już 21 czerwca w Warszawie, a kilka dni później w Sopocie otwarta zostanie najbardziej wakacyjna wystawa tego lata. Zobaczyć będzie można na niej wyjątkowe dzieła sztuki i inne obiekty pochodzące z wnętrz kasyna i hotelu. 6 lipca wszystkie zostaną zlicytowane.

Grand Hotel, którego budowę zakończono w 1931 roku, zachwycał przepychem i elegancją. Już od wejścia gości witały bogato zdobione, monumentalne wnętrza, wyściełane gobelinami i udekorowane dziełami sztuki. Całości dopełniały stylowe meble i zwisające z sufitów kryształowe żyrandole. W łazienkach można było korzystać zarówno ze słodkiej jak i słonej, morskiej wody, co na gościach wywierało niesamowite wrażenie. Dla gości tańczących na zbudowanej przed hotelem od strony morza „tańczącej podłogi” przygrywał amerykański jazz band. W 1927 roku nadburmistrz Sopotu mówił, że Grand Hotel to „największy i najbardziej elegancki hotel Północnej Europy”. Jednocześnie włodarz stał się obiektem skandalu – cały swój majątek przegrał w hotelowym kasynie, a następnie popełnił samobójstwo. W ciągu kolejnych dekad w Grand Hotelu nocowały najwybitniejsze osobowości – gwiazdy kina, muzyki, monarchowie i politycy, m.in. prezydent Francji Charles de Gaulle czy Fidel Castro.

W 1945 roku, po wkroczeniu wojsk rosyjskich, hotelu omal nie zburzono. Pogłoska głosi, że jednego z rosyjskich dowódców udało się odwieść od zamiaru zniszczenia Grand Hotelu podarowując mu butelkę wódki.  W latach 60. hotel stał się natomiast zapleczem dla kultowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. To tutaj tworzyła się historia zespołu Czerwone Gitary z Sewerynem Krajewskim na czele, Anna German otrzymała wyróżnienie za słynne „Tańczące Eurydyki”, a Czesław Niemen porwał widownię utworem „Dziwny jest ten świat". Piosenki z odniesieniami do Grand Hotelu pisała Agnieszka Osiecka. Sam hotel stał się również tłem dla wielu filmów i seriali m.in. „Stawka większa niż życie” czy „07 zgłoś się”.

Do dziś hotel należy do najekskluzywniejszych w Polsce i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Sopocie. Po raz pierwszy wyjątkowe obiekty, tworzące przez dekady ekskluzywny charakter hotelu, zaprezentowane zostaną na wystawie – w Warszawie, a potem w Sopocie.  Wśród nich znajdzie się ponad 100 obrazów, będących klasyką polskiej marynistyki, ale również przedmioty związane z hotelem i miastem m.in. zastawa stołowa, foldery reklamowe, żetony z kasyna, plakaty czy przedmioty związane z Festiwalem Piosenki. 6 lipca wszystkie obiekty zostaną wylicytowane na aukcji, która odbędzie się w Grand Hotelu w Sopocie.

Wystawa obiektów z Grand Hotelu w Warszawie: 21 czerwca-27 czerwca 2019,

godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota),

Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Wystawa obiektów z Grand Hotelu w Sopocie: 29 czerwca-6 lipca 2019, 

godz. 11-19 ,

Hotel Sofitel Grand Sopot, ul. Powstańców Warszawy 12/14, Sopot, wstęp wolny

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem