Edward Lutczyn i jego lutczyny

Zilustrował ponad 130 książek, zaprojektował logo zespołu Perfect, współpracował ze „Świerszczykiem”. Edward Lutczyn, bo o nim mowa, to jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Prace tego znakomitego, wszechstronnego i dowcipnego twórcy pojawią się na wystawie w Salonie Wystawowym MARCHAND, która rozpocznie się 17 sierpnia i potrwa do końca miesiąca.

„Jest raczej niepoważny, miejscami nieprzyzwoity, a jeszcze wciąga w to nieletnich”– tak o Edwardzie Lutczynie pisano na łamach polskiej prasy. Artysta, którego prace pojawią się na wakacyjnej wystawie w Salonie Wystawowym MARCHAND określany jest mianem fenomenu nie mieszącego się w ramach polskiej ilustracji. Jego styl nazywany „lutczynowskim” charakteryzuje się połączeniem lekkiej kreski z karykaturą i dowcipem. Artysta plastyk znany jest z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych.

Pierwszą karykaturę narysował już jako 4-latek, kiedy to postanowił zilustrować swojego chirurga, który wycinał mu przepuklinę. Debiutował w 1971 roku ilustracjami w „Szpilkach”, gdzie zaczął kształtować charakterystyczny dla siebie styl, który bawił, inspirował, a także zmuszał do refleksji. Mimo że kojarzony jest głównie z rysunkiem satyrycznym, to w dorobku ma także wiele innych realizacji graficznych takich jak: plakaty teatralne, filmowe i reklamowe czy scenografię oraz kostiumy do teatrów dramatycznych. Podczas wystawy w Salonie Wystawowym MARCHAND będzie można zobaczyć przekrojowy wybór prac artysty. Od rysunków satyrycznych, jak te do „Szpilek” z lat 70., po ilustracje książkowe, np. do kultowej serii książek Jana Rurańskiego, które stanowiły podstawę edukacji dla niejednego pokolenia.

Edward Lutczyn – ur. 1947 r., rysownik satyryczny, ilustrator, grafik, scenograf teatralny i filmowy. Jego prace publikowały m.in. „Szpilki”, „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Wiedza i życie” oraz niemiecki „Pardon”. Zilustrował ponad sto książek, projektował znane plakaty teatralne i filmowe, a także reklamy, okładki płyt, animacje dla programów telewizyjnych, i kostiumy dla teatrów i filmów animowanych, a nawet znaczki pocztowe. Do wydanych zbiorów jego rysunków, karykatur i komiksów należą: „Czarna seria”, „Czarna seryjka dla dzieci”, „Narysuj mnie tato” czy „To tylko żart.”

Wystawa obiektów: 17 – 31 sierpnia, Salon Wystawowy MARCHAND, Pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota)

Kontakt dla mediów:

Joanna Andruszko,

Business & Culture, j.andruszko@businessandculture.pl,

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem