Oryginalne plansze kultowych komiksów na pierwszej Aukcji Komiksu i Ilustracji

Aukcje komiksów w USA i Francji są dowodem na to, że sztuka która wzbudza sentymenty, związana z kultowymi bohaterami ubiegłego wieku, cieszy się dużym zainteresowaniem. Ostatnie lata pokazały, że komiks może być dobrą inwestycją. Najdrożej sprzedanym na aukcji egzemplarzem jest zbiór rysunków, w którym zadebiutował Superman – 2,89 mln USD, podczas gdy cena w momencie publikacji w 1938 roku wynosiła 10 centów. Drugim najdrożej sprzedanym komiksem jest wydany rok później zbiór z pierwszym rysunkiem innego znanego superbohatera – Batmana. Jego cena na aukcji wyniosła 2,57 mln USD. Ostatnie miejsce na podium należy do okładki popularnego we Francji i Belgii komiksu Tintin - została sprzedana za 1,6 mln USD*.

 

Komiksy w zachodnich domach aukcyjnych pojawiają się dosyć regularnie – na dedykowanych im aukcjach albo jako część aukcji współczesnych, a rekordowe transakcje od czasu do czasu trafiają na pierwsze strony gazet. Spidermana i Batmana zna przecież każdy. W Polsce sztuka komiksu ma nieco krótszą historię, ale liczba miłośników rysunkowych historyjek jest bardzo duża. „Relax” i „Świat Młodych” zna z dzieciństwa chyba większość obecnych 30- i 40-latków, wielu z nich z pewnością chętnie wzięłaby znów w ręce swoje ulubione komiksy – dzięki naszej aukcji będą mieli taką możliwość. Ceny wywoławcze są bardzo atrakcyjne, nie sposób przewidzieć, jak rysunki zostaną wycenione przez rynek, ale spodziewamy się dużego zainteresowania kupujących – mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum.

 

Wśród hitów aukcyjnych z pewnością warto wymienić szkic okładki komiksowej do Kajtka i Koka – Zwariowana wyspa 2. Okładki osiągają zazwyczaj najwyższe ceny, gdyż są najbardziej rozpoznawalne, to swoista wizytówka albumu zapowiadająca, czego można spodziewać się w środku. Dlatego stanowią obiekt pożądania kolekcjonerów, co wpływa na ich ceny, które zazwyczaj są wielokrotnie wyższe niż w przypadku innych plansz. Z obserwacji rynku amerykańskiego widać, że ceny okładek rosną najszybciej i wyznaczają trendy dla tej gałęzi sztuki.

 

Gratką dla miłośników komiksu będą też plansze do pierwszego komiksu z serii Kajko i Kokosz: Kajko i Kokosz – Sztuka latania. Każdy z pasków z tej serii to marzenie i pozycja obowiązkowa dla kolekcjonerów polskiego komiksu. Kajtek i Koko – dwóch skrajnie różniących się przyjaciół, spodobali się czytelnikom na tyle, że doczekali się swych bliźniaczo podobnych następców (właściwie przodków): Kajka i Kokosza. Gratką dla miłośników komiksu będą też plansze do pierwszego komiksu z serii Kajko i Kokosz: Kajko i Kokosz – Sztuka latania.

 

Na licytację wystawione zostaną również 2 prace Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego również jako Papcio Chmiel. Jedna z ilustracji przedstawia trio bohaterów – Tytusa, Romka i Atomka, na drugiej znajduje się Tytus w zabawnym pojeździe.

 

Poszukiwacze okładek komiksowych z pewnością zwrócą uwagę na niepublikowaną okładkę Kapitana Klossa, czy oryginalną okładkę do serii komiksów o agencie kosmicznej agencji detektywistycznej „Univers” – komiksu Funky Koval, Wbrew sobie. W latach 80. i 90. był to najsłynniejszy polski bohater science fiction. Na aukcji pojawi się również szkic do okładki Kapitana Żbika – Nocna wizyta, jednego z 7 odcinków kultowego komiksu narysowanego przez Bogusława Polcha. Kolejną z oferowanych okładek będzie propozycja z komiksu Flip i Flap – zarówno okładka, jak i plansza, wykonane przez Tadeusz Raczkiewicza, niestety nigdy nie doczekały się publikacji. Fani komiksiarza własnym sumptem wydali album zawierający niepublikowane plansze autora, w tym m.in. te dwie prace. Jest to ciekawostka i gratka dla fanów Raczkiewicza i Flipa i Flapa. Ciekawostką będzie też plansza komiksowa i okładka komiksu Bogowie z Gwiazd autorstwa Bogusława Polcha. Składająca się z ośmiu części seria powstała na podstawie teorii znanego ufologa Ericha von Danikena i zdobyła sporą popularność na Zachodzie – przetłumaczono ją aż na 12 języków. W 1982 roku zawitała także do Polski dzięki Krajowej Agencji Wydawniczej. "Według Ericha von Danikena" jest jedną z najlepszych serii stworzonych przez Polaków, łączny nakład wszystkich wydanych w naszym kraju części wyniósł 1,6 miliona egzemplarzy.

 

Kolejną atrakcją aukcji będą rysunki Zbigniewa Lengrena. Przez kilkadziesiąt lat przygody Profesora Filutka i jego sprytnego kundelka Filusia podbijały serca czytelników krakowskiego „Przekroju”. Od 1948 roku tydzień w tydzień gościł na ostatniej stronie pisma, zakończył swą misję niedługo przed śmiercią Lengrena w 2003 roku. Filutek zaistniał także poza „Przekrojem". W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej wyprodukowano kilka filmów z jego udziałem: Dziwny sen profesora Filutka (1956), Pojedynek profesora Filutka (1956), Profesor Filutek w parku (1955), Zryw na spływ (1956).

 

W ofercie aukcji, obok plansz, prezentowane są również prace czołowych twórców ilustracji książkowej: Józefa Wilkonia, Jana Marcina Szancera, ciekawe prace Stasysa Eidrigeviciusa, niezapomniane i kultowe realizacje do książek Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, oraz interesujące prace czołowego malarza awangardy polskiej – Adama Marczyńskiego.

 

* Źródło: http://www.empireonline.com/features/10-most-expensive-comic-books-ever/p10, http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-18312569

 

Aukcja odbędzie się 13 lutego (czwartek) o g. 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawę aukcyjną można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 oraz w soboty w godzinach od 11 do 16.

Materiały do pobrania

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem