Wystawa rzeźb Moniki Osieckiej

„Monikę Osiecką, rzeźbiarkę i komentatorkę własnej twórczości w jednej osobie, zajmuje akt, wyobrażenie kobiecego ciała. Jednak Monika-rzeźbiarka nie zmaga się z konwencją przedstawiania aktu. Kobiecego ciała nie idealizuje. Nie poddaje deformacjom. Swoich modelek nie zmienia. Zdarza się, że sama staje się własną modelką. Tym, co w jej twórczości różne, albo inne od prac wielu poprzedników jest próba przekazania w rzeźbie własnego doświadczenia. Zapisanego na kobiecym ciele” – pisze o artystce dr Ewa Toniak.

 

Monika Osiecka jest rzeźbiarką i pisarką, absolwentką Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP. Urodziła się w Mediolanie, studiowała filologię perską oraz włoską na Uniwersytecie Warszawskim, następnie porzuciła je na rzecz studiów na ASP. Trzon jej twórczości stanowią akty kobiece i rzeźba abstrakcyjna. Materiałem z wyboru jest kamień, w którym pracuje na międzynarodowych stażach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie. Jak sama mówi, kamień może „bardzo dobrze oddać stany psychiczne”.

 

Od czasu studiów gromadzi zapiski i autokomentarze na temat własnej twórczości i życia, co w 2011 roku zaowocowało wydaniem książki pt. "Fragmenty Lustra" (wyd. Słowo/Obraz Terytoria). Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia.

 

Na wystawie w Salonie Marchand będzie można zobaczyć 25 rzeźb, wśród nich m.in. naturalnej wielkości „Akt dziewiczy” z bladoróżowego alabastru hiszpańskiego (2004 r.) i „Olę” odlaną w brązie
(2009 r.).

 

Wystawę można oglądać od 23 listopada do 6 grudnia 2012 r. w godzinach: 11-19 (pon.-pt) i 11 -16 (sob.) w Salonie Wystawowym Marchand DESA Unicum, Warszawa, Pl. Konstytucji 2.

Na uroczyste otwarcie wystawy i spotkanie z artystką DESA Unicum zaprasza 27 listopada o godz. 19.

Materiały do pobrania

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem