Po amerykański parkometr na aukcję

Wzornictwo przemysłowe, czyli design, powstaje na styku sztuki i czysto użytkowego przeznaczenia. Z perspektywy kilkudziesięciu lat kolekcjonerzy coraz bardziej doceniają polskie wzornictwo z czasów PRL-u, które jak się okazuje wcale nie ustępowało światowemu. Izolacja polityczno-społeczna tamtych czasów z jednej strony powodowała przeświadczenie odbiorców, że mają do czynienia z czymś gorszym, a z drugiej twórcy tworzyli rzeczy odmienne i wyjątkowe, bardzo często doceniane na światowych prezentacjach. W chwili obecnej mamy do czynienia z mocnym dowartościowaniem takich przedmiotów jak figurki porcelanowe, serwisy, wyjątkowej urody szkła, czy meble. Pokazała to m.in. aukcja zorganizowana w Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach wystawy „Chcemy być nowocześni”.

 

W ofercie nadchodzącej aukcji warto zwrócić uwagę na nieprezentowane dotąd właściwie na aukcjach ozdobne i użytkowe szkła Zbigniewa Horbowego (ceny wywoławcze od 250 zł do 400 zł). Znakomite figurki porcelanowe, tworzone najpierw w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a potem w wytwórniach porcelany, od kilku lat mają już swoje grono wielbicieli. Na aukcji 15 listopada pod młotek pójdą tzw. „pikasy” najbardziej uznanych projektantów tworzących pod wspólną marką „Ćmielowa” - Hanny Orthwein, Lubomira Tomaszewskiego i Mieczysława  Naruszewicza (ceny wywoławcze od 300 zł do 700 zł). Charakterystyczne dla minionych dekad serwisy kawowe i herbaciane to kolejne pozycje w katalogu aukcyjnym DESY Unicum.  Zaspokajały one przede wszystkim potrzeby estetyczne, na co warto zwrócić uwagę szczególnie przy zestawie firmy Steatyt (cena wywoławcza 1 400 zł).

 

Polskie meble to odrębny temat. Jeszcze niedawno niszczone i wyrzucane, dzisiaj są wyszukiwane przez wielu zainteresowanych oryginalnym urządzeniem mieszkań. Na aukcji warto zwrócić uwagę na te najbardziej znane, jak fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego, jak też i na zupełnie niespotykane meble z wytwórni prywatnych, jak np. biurko z Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Drugą część katalogu stanowią przedmioty określane jako vintage, czyli służące niegdyś do pracy, zabawy i wypoczynku, a teraz będące obiektem poszukiwań kolekcjonerów, dekoratorów wnętrz i osób poszukujących sposobu na ożywienie mieszkania czy firmy pojedynczym oryginalnym przedmiotem. Po raz pierwszy w Polsce na oficjalnej aukcji pojawia się zbiór przedmiotów ze świata, głównie z USA, które można zakwalifikować stricte jako vintage.

 

Pierwsza grupa prezentowana na aukcji to przedmioty codziennego użytku: dawne kasy, wagi, czy np. wiatrak z lat ’20. Druga to obiekty używane do rozrywek hazardowych, dzisiaj już bardzo rzadko spotykane w dobrym stanie. Kolejna część obiektów to automaty mechaniczne i elektroniczne z grami, które wiele osób doskonale pamięta z lat 80. Flipperów i gier video – Asteroids, Pac-man, czy Commando, nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać.

 

Zdecydowanym hitem aukcji będzie zapewne obiekt, który wielu pokoleniom kojarzy się z najlepszą rozrywką lub znany jest ze srebrnego ekranu – oryginalna szafa grającą z lat ‘50. Pojawiały się one także w powojennej Polsce, ale bardzo rzadko. Prezentowany na aukcji model de Luxe pozwalał odtwarzać aż 200 utworów w jakości hi-fi i to na singlach dwóch rozmiarów!

 

Aukcja Design i Vintage odbędzie się 15 listopada o godz. 19 w domu aukcyjnym DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. Obiekty można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 oraz w sobotę 11-16.

 

Katalog dostępny na stronie: http://www.desa.pl/pl/Aukcje/27209_aukcja-design-i-vintage-6-listopada-2012-godz.-19..html

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem