Największa kolekcja zdjęć Marilyn Monroe na aukcji

Aukcja Fotografii Miltona H. Greene’a z kolekcji FOZZ

 

  • Pierwsze na polskim rynku sztuki wydarzenie o międzynarodowej randze i zasięgu
  • Pierwsza aukcja fotografii poświęcona wyłącznie jednemu artyście
  • Pierwszy raz w skali światowej pojawia się na rynku tak szeroka oferta zdjęć Miltona H. Greene’a

 

Decyzją likwidator Marty Maciążek archiwum Miltona H. Greene’a trafia do sprzedaży – wybrane fotografie zostaną wylicytowane na aukcji prowadzonej przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się obrotem dziełami sztuki. W gestii domu aukcyjnego DESA Unicum, lidera na rynku domów aukcyjnych w Polsce, znalazło się także skatalogowanie i opracowanie kolekcji. – Mamy do czynienia z niezwykłą kolekcją światowej sławy fotografa, który przez cztery dekady dokumentował życie największych amerykańskich celebrytów. Zdjęcia zostaną wystawione na sprzedaż po raz pierwszy w Polsce, postanowiliśmy zastosować formułę otwartej aukcji, dzięki której każdy będzie miał okazję nabyć sztukę światowej klasy – mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum. Fotografie zostaną wystawione na aukcję z atrakcyjnymi cenami wywoławczymi, które będą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Obiekty mają niewątpliwą wartość kolekcjonerską, interesujące są także pod kątem inwestycyjnym. Świadczyć o tym mogą wyniki, jakie osiągały nieliczne fotografie Greene’a, które pojawiały się na aukcjach w renomowanych międzynarodowych domach aukcyjnych na początku XXI wieku, czyli jeszcze przed popularyzacją tego rodzaju sztuki na rynku aukcyjnym – osiągały one kwoty na poziomie od 3 000 do prawie 14 000 USD. W międzyczasie zdjęcia Greene’a pojawiały się w obrocie aukcyjnym sporadycznie, więc licytacja ponad 200 fotografii będzie dużą gratką dla miłośników odbitek artystycznych. Ceny wywoławcze podczas listopadowej aukcji będą na poziomie około 10% kwot osiąganych na aukcjach na świecie.

 

Ciekawa historia niezwykłej kolekcji

 

Archiwum będące w posiadaniu FOZZ to zbiór zdjęć pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Miltona H. Greena. Artysta dokumentował życie amerykańskich gwiazd kina i muzyki, zajmował się też fotografią modową (m.in. dla magazynów Life, Look, Harper’s Bazaar czy Vogue). Pracował zarówno w studio, jak i w plenerze. Fotografował plany najgłośniejszych filmów, paryskie wybiegi, przede wszystkim zajmowała go jednak fotografia kreacyjna. Pozowała mu nie tylko Marilyn Monroe, z którą przyjaźnił się i fotografował ją przez kilka lat, licytowane będą także portrety gwiazd takich jak: Frank Sinatra, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Judy Garland, Alberto Giacometti, Ava Gardner, Liza Minelli i Hubert de Givenchy. Z wieloma z nich, tak jak z Marilyn, wchodził w długoletnie przyjaźnie i relacje, które znalazły odzwierciedlenie w licznych sesjach. Milton przez 4 lata, od 1953 do 1957 roku, był fotografem, doradcą artystycznym i wspólnikiem w interesach Marylin Monroe – zdjęcia wystawione na licytację pochodzą w większości z tego okresu. Greene zaliczany jest do kręgu największych modowych fotografów swoich czasów, razem z Richardem Avedonem, Cecilem Beatonem czy Irvingem Pennem. Wyróżnia się na ich tle jako wybitny portrecista, który poza zdecydowaną elegancją ujęć potrafił też oddać prawdę fizjonomii modela i choć odrobinę odejść od oficjalnego wizerunku fotografowanej gwiazdy.

 

Kolekcja znajduje się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, uważana za jedną z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood. Finałem tej historii będzie aukcja 8 listopada, dzięki której obecna likwidator chce spieniężyć pozostały majątek funduszu.

 

I Aukcja Fotografii Miltona H. Greene’a z kolekcji FOZZ odbędzie się 8 listopada 2012 r. o godz. 19 w domu aukcyjnym DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. Obiekty można oglądać na wystawie aukcyjnej, w dniach 22 października – 8 listopada, od poniedziałku do piątku 11-19 oraz w sobotę 11-16.

 

Katalog dostępny na stronie: http://www.desa.pl/pl/Aukcje/27384_aukcja-fotografii-miltona-h.-greenea-z-kolekcji-fozz-8-listopada-2012-godz.-19.html

Materiały do pobrania

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem