"Zakopane, Zakopane" - jedna z najbardziej wyczekiwanych wystaw sezonu
"Zakopane! Zakopane!" – już od 20 stycznia w DESA Unicum oglądać można jedną z najbardziej wyczekiwanych wystaw sezonu. Ponad 100 unikalnych obiektów - w tym obrazy, grafiki, fotografia, rzemiosło oraz zabytkowy sprzęt narciarski. Największe nazwiska polskiej sztuki początku XX wieku.
Lata 20-te, lata 30-te! Pierwsze w tym roku duże wydarzenie aukcyjne porwie miłośników sztuki w podróż po najpiękniejszych tatrzańskich wspomnieniach. Już od 20 stycznia w DESA Unicum przy ul. Pięknej w Warszawie oglądać można unikalny zbiór obiektów sztuki związanej z Zakopanem. To ponad 100 dzieł, które już 31 stycznia b.r. trafią na aukcję, a następnie do prywatnych lub publicznych kolekcji. Magia tatrzańskich szczytów i polan, śnieżne pejzaże, ujęty w portretach witkiewiczowski sznyt zakopiańskich salonów i życia towarzyskiego, pełne wigoru i przepięknych ludowych wzorów prace Zofii Stryjeńskiej. Ukochane przez kolekcjonerów dzieła Jana Stanisławskiego oraz wyjątkowy tusz Andrzeja Wróblewskiego. Na szczególną uwagę zasługuje "Trujoczka", która jest uznawana za ekspresyjny przykład dojrzałej twórczości Tadeusza Brzozowskiego. Duży zbiór rzeźb zakopiańskich, akwarele Władysława Skoczylasa, tkaniny i kilimy, kultowy plakat "Zima w Polsce", ale też… dwie pary nart z lat 20. 30. XX w., wykonane w legendarnej wytwórni Bracia Schiele i S-ka. Przystanek obowiązkowy – i dla tych, którzy już niebawem będą patrzeć na świat z Kalatówek, i dla tych, którzy potrzebują energii w stolicy.
"2023 rok będzie w DESA Unicum czasem wielu wyjątkowych inicjatyw – rozwiniemy pełen wachlarz kolekcjonerskich dziedzin, szereg unikalnych wystaw, pionierskie projekty edukacyjne. Sztuka po raz kolejny, jak często w trudnych historycznie momentach, przyniesie radość, ukojenie oraz ładunek energii, którymi chcemy dzielić się nie tylko z kolekcjonerami i znawcami, ale ze wszystkimi, którzy są sztuki ciekawi. Każda z naszych inicjatyw realizuje misję - promocji kultury, popularyzacji twórców, budowania kultury mecenatu. "Zakopane! Zakopane!" to jednak wydarzenie absolutnie szczególne – takie natężenie wspomnień, sentymentu, malowniczych obrazów i motywów, które pokolenia Polaków niosą w sercach, zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego też zdecydowaliśmy się już 20-stycznia, niemal dwa tygodnie przed bardzo wyczekiwaną przez kolekcjonerów aukcją, udostępnić cały zbiór szerokiej publiczności. Będziemy szczęśliwi, mogąc się z Państwem dzielić tą radością"
- mówi Agata Szkup, Prezes Zarządu DESA Unicum.
Na wystawie oraz w ofercie aukcyjnej zaprezentowanych zostanie około 110 obiektów, w tym obrazy, grafiki, fotografia, rzemiosło artystyczne, przedmioty użytkowe oraz zabytkowy sprzęt narciarski. To rzadko spotykany w jednym miejscu tak ciekawy zbiór obiektów, wiążących się bezpośrednio z Zakopanem i środowiskiem artystycznym, które wykształciło się w stolicy polskich Tatr w latach 20. XX wieku.
"Za kluczowe dzieła w katalogu aukcyjnym należy uznać obrazy Zofii Stryjeńskiej, Witkacego, Jana Stanisławskiego oraz Tadeusza Brzozowskiego, duży zbiór rzeźb zakopiańskich, akwarele Władysława Skoczylas, tusz Andrzeja Wróblewskiego, tkaninę Jolanty Owidzkiej "Ściana fakturalna" "Giewont", plakat "Zima w Polsce". Z rzemiosła artystycznego na uwagę zasługują kilimy projektu Kazimierza Brzozowskiego oraz krzesło proj. Wojciecha Brzegi. Z pewnością ciekawą grupą obiektów są te związane z historią narciarstwa w Polsce. Oprócz nart, pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego, produkcji pierwszej polskiej wytwórni nart, w ofercie znalazła się rzeźba przedstawiająca narciarkę autorstwa Antoniego Kenara"
- mówi Monika Zabiełowicz, koordynatorka aukcji.