Wystawa unikatowych grafik w DESA Unicum

17 września 2021

Wystawa unikatowych grafik w DESA Unicum

W siedzibie Desa Unicum trwa przedaukcyjna wystawa "Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna". Ekspozycję zwieńczy aukcja zaplanowana na 22 września. Wśród wybitnych i rzadkich prac znajdzie się "Święta Rodzina z trzema zajączkami" Albrechta Dürera. 

 

Albrecht Dürer jest artystą, który odmienił sztukę graficzną. Jeśli byłby monarchą, należałoby powiedzieć, że zastał ją "drewnianą", a zostawił "murowaną". Przetarł nowiem szlaki dla swoich wielkich następców. Gdyby nie on, najprawdopodobniej prace Rembrandta, a potem Goyi nie poruszałyby tak bardzo kolejnych pokoleń miłośników sztuki. W ostatniej dekadzie XVI wieku syn augsburskiego złotnika uczynił z grafiki artystycznej narzędzie zdolne przekazywać głębokie uczucia oraz ważne, uniwersalne treści. Nienaturalne, pozbawione wyrazu postaci z rycin swoich poprzedników, zmienił w odczuwające i myślące istoty, bliskie każdemu z nas. Ich spojrzenie nabrało wyrazu, a emocje stały się przekonywające.  

 

Doskonałą ilustracją zmian dokonanych przez Dürera w duchu epoki Renesansu jest prezentowana na wystawie Desa Unicum drzeworytnicza kompozycja "Święta Rodzina z trzema zajączkami". Widzimy na niej Matkę Boską siedzącą na strukturze przypominającej tron. Nad nią i Dzieciątkiem unoszą się aniołowie z koroną. Artysta łączy ze sobą historię zapisaną na kartach Ewangelii, z tym co nadprzyrodzone, wychodzące poza świat realny. Pełna ludzkich cech Maryja patrzy przed siebie, przeczuwając, jaki los czeka małego Jezusa. Za nimi stoi zatroskany ojciec – św. Józef. Ta rzadka odbitka Dürera z ok. 1496 roku pochodzi z kolekcji rodziny Lubomirskich linii przeworskiej, współzałożyciela instytutu Ossolineum. 

 

Unikatowym dziełem na wystawie przedaukcyjnej w Desa Unicum jest również "Dziewczynka z warkoczami" Stanisława Wyspiańskiego z 1902 r. Grafika jest jednym z najpiękniejszych portretów dzieci w twórczości artysty. To nie tylko pełen czułości obraz dziecięcego zamyślenia, ale także odbitka wykonana w rzadkiej technice fluoroforty. Metodę tę, ważną dla początków grafiki artystycznej w Polsce, stworzył chemik Tadeusz Estreicher. Fluoroforta pozwoliła odbijać ryciny bez drogiej i zajmującej dużo miejsca graficznej maszynerii, na którą nie stać było wielu ówczesnych artystów.

 

Na ekspozycji Desa Unicum zakończonej aukcją będzie można zobaczyć również dzieła takich wybitnych artystów jak: Salvador Dali, Pablo Picasso, Leon Wyczółkowski, Zofia Stryjeńska, Leon Kosmulski czy Mojżesz Kisling. Na aukcji zostaną wystawione 104 obiekty.