Wielkie odkrycie na rynku sztuki – „Portret Stanisława Witkiewicza” Jacka Malczewskiego po 120 latach dostępny dla szerokiej publiczności na wystawie w Warszawie

7 października 2021

Wielkie odkrycie na rynku sztuki – „Portret Stanisława Witkiewicza” Jacka Malczewskiego po 120 latach dostępny dla szerokiej publiczności na wystawie w Warszawie

Niedawno odkryte w prywatnej kolekcji w Warszawie dzieło Jacka Malczewskiego, pokazane publicznie tylko raz w 1903 roku, do 14 października można oglądać w DESA Unicum
w ramach wystawy poprzedzającej aukcję "Sztuka dawna. XIX wiek – Modernizm – Międzywojnie". To pierwsza taka możliwość po niemal 120 latach. To jeden z najważniejszych obrazów przywróconych polskiej kulturze w ostatnim czasie. Szacunkowa wartość obrazu to nawet 1,2 mln złotych. 

 

Pochodzący z 1902 roku "Portret Stanisława Witkiewicza" to niezwykła relacja malarska ze spotkania jednych z najważniejszych osobowości polskiej kultury przełomu XIX i XX wieku: Stanisława Witkiewicza oraz Jacka Malczewskiego. Malarza, krytyka, pisarza, a także twórcy i popularyzatora stylu zakopiańskiego namalował jeden z najznakomitszych artystów polskiego modernizmu. Obraz sygnowany przez Malczewskiego, jest dziełem plenerowym, namalowanym na tarasie willi "Pod Jedlami" na Kozińcu zaprojektowanej przez Witkiewicza. Realistyczny portret ujmuje majestatyczną postać w popiersiu. Za nią rozpościera się pejzaż tatrzański z Kasprowym Wierchem w tle.

Prezentowany przez DESA Unicum portret polskiego malarza, pisarza i krytyka sztuki zajmuje centralne miejsce w cyklu pięciu portretów Witkiewicza namalowanych podczas wizyt Malczewskiego w Zakopanem. Wzmianka o nim pojawia się w listach Witkiewicza do syna. Obraz pozostawał nieznany od 1903 roku, gdy jedyny raz został zaprezentowany publicznie podczas wystaw w we Lwowie i Krakowie. Jego ponowne odkrycie jest ważnym wydarzeniem na rynku sztuki. Ze względu na kontekst powstania "Portret Stanisława Witkiewicza" stanowi jeden z najważniejszych obrazów przywróconych polskiej kulturze w ostatnim czasie. Na aukcji 14 października cena portretu może przekroczyć 1,2 mln zł, dzięki czemu dołączy on do najwyżej wycenianych prac Malczewskiego. W marcu 2021 roku "Orfeusz i Eurydyka", jeden z najważniejszych obrazów genialnego twórcy, sprzedany został w DESA Unicum za 2,4 mln zł.


Sensacją jest również odkrycie obrazu Henryka Siemiradzkiego "Kleopatra płynąca przez rzekę Cygus na spotkanie z Markiem Antoniuszem" z 1892 roku. Jego cena na aukcji DESA może sięgnąć nawet 600 tys. zł. Dzieło urastające do rangi cennego obrazu muzealnego, przez lata znane było jedynie z listów pisanych przez malarza. Siemiradzki jest jednym najwybitniejszych malarzy europejskich, podziwianym za warsztat akademicki oraz impresjonizm wyrażający się poprzez olbrzymią wrażliwością na światło i barwy. W 2011 r. jeden z jego czterech obrazów "Taniec wśród mieczy" został sprzedany na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku za ponad 2 mln dolarów. 

Wśród obrazów, które mogą uzyskać najwyższą cenę jest także obraz Tytusa Czyżewskiego. Praca stworzona po 1930 roku wyceniana jest na 1 - 1,5 mln zł. W gronie rekordzistów może znaleźć się również dzieło "Macierzyństwo w wnętrzu (recto) / Macierzyństwo na tle wiejskiego pejzażu (verso)" z lat 40. XX wieku autorstwa Meli Muter. Praca malarki należącej do pierwszych profesjonalnych artystek w dziejach sztuki polskiej może zostać sprzedana za 1,2 mln zł. Atrakcją aukcji są również "Pejzaż z Cagnes (z dziewczyną)" Zygmunta Waliszewskiego z 1925 roku oraz "Pejzaż wiejski ze stadem bocianów" Włodzimierza Tetmajera z ok. 1900 roku.

OLBRZYMIE ZAINTERESOWANIE KOLEKCJONERÓW SZTUKĄ DAWNĄ

 

Podczas zbliżającej się aukcji DESA Unicum zaprezentuje kolekcjonerom i miłośnikom sztuki dawnej łącznie 73 starannie wyselekcjonowane obiekty w różnych przedziałach cenowych w odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie kolekcjonerów pracami z XIX i XX wieku.

 

Aukcje Sztuki Dawnej są najbardziej dochodowymi projektami na polskim rynku sztuki, na których padało wiele rekordów aukcyjnych m.in. prace malarskie Jana Matejki (5,52 mln zł), Tamary Łempickiej (4,48 mln zł), Tadeusza Makowskiego (4,48 mln), Stanisława Wyspiańskiego (4,36 mln) czy Józefa Brandta (2,7 mln zł). Tylko podczas aukcji w grudniu 2020 roku łączny obrót dziełami polskich twórców tego okresu wyniósł niemal 24 mln zł

mówi Tomasz Dziewicki, kierownik Departamentu Sztuki Dawnej w DESA Unicum.