14 października 2020

Wielkie nazwiska i niewielkie ceny

 

Wielkie nazwiska i niewielkie ceny. Bo pracę graficzną Wojciecha Fangora, który jest najdroższym w Polsce artystą współczesnym, można już licytować od kwoty 15 tys. zł.  Za 20 tys. zł możemy nabyć z kolei erotyczną grafikę Pabla Picassa. Prace najbardziej uznanych twórców zobaczyć można najpierw na wystawie, a następnie licytować na październikowych aukcjach w DESA Unicum. 

 

W 2018 roku obraz Wojciecha Fangora "M39" sprzedano za rekordową kwotę 4,7 mln złotych.  Prace tego artysty cieszą się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów. Teraz na własność można mieć będzie graficzną wersję jednego z najbardziej znanych motywów w jego twórczości, jakim jest pulsujące koło. Wojciech Fangor był artystą wszechstronnym. Tworzył nie tylko prace malarskie, ale też dzieła na papierze, plakaty, rzeźbę i właśnie grafikę. Prezentowane na aukcji "Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna" dzieło bez tytułu z 1967 roku powstało w okresie, gdy twórczość Fangora nabierała międzynarodowego rozgłosu. Na dwa lata przed powstaniem tej pracy odbyła się słynna wystawa "The Responsive Eye" w nowojorskiej MoMA, na której pokazywana była twórczość artysty. Na aukcji w Desa Unicum zaprezentowane zostanie również dzieło "M5", ale także prace takich twórców jak Julian Stańczak, Victor Vasarely, Jerzy Nowosielski czy Jan Tarasin, którego realizację można będzie nabyć już od kwoty kilkuset złotych. 

 

Z kolei na aukcji "Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna" zaprezentowany zostanie wyjątkowy, erotyczny rysunek Pabla Picassa. Praca "Rafael i Fornarina", powstała w 1986 roku, przedstawia parę uprawiającą seks. Estymacja dzieła wynosi 20-30 tys. złotych. Pablo Picasso należy do najważniejszych artystów w historii. Jego dzieło "Kobiety Algieru", sprzedane rekordowo za blisko 180 mln dolarów, to również jeden z najdroższych obrazów na świecie. Październikowa aukcja to niebywała okazja, aby nabyć dzieło mistrza na własność. Pojawią się na niej również prace takich twórców jak Henryk Hayden, Stanisław Szukalski, Leon Wyczółkowski. Nabyć będzie można też prace Zofii Stryjeńskiej, których ceny rozpoczynają się już od 1000 zł oraz Mojżesza Kislinga, którego kobiece portrety nabyć można od 2600 zł.

 

Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Ewa Kuryluk czy Jan Lebenstein. Nazwiska tych twórców pojawią się z kolei na aukcji "Art Outlet. Sztuka Współczesna". Wyjątkową pracą jest obraz przedstawiający sowę, autorstwa Lebensteina. Praca z 1966 roku wystawiana była w LA Laband Gallery w Los Angeles. Znajdowała się kolejno w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych, później w Europie. Teraz pracę wylicytować można na aukcji w DESA Unicum. Wyjątkowym dziełem jest też obraz Jana Dobkowskiego "Macierzyństwo". To praca z zielono-czerwonego cyklu artysty. Spostrzec możemy na niej płód, wpisany w figurę serca. Jej estymacja wynosi od 7 do 10 tys. złotych. Niezwykle ciekawą realizacją jest również obraz Edwarda Dwurnika przedstawiający Plac Zamkowy, którego estymacja wynosi od 40 tys. złotych oraz praca Tadeusza Brzozowskiego "Ahaswer" z 1964 roku.

 

Aukcja "Art Outlet. Sztuka Współczesna" odbędzie się 20 października o godzinie 19. Natomiast aukcje "Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna" oraz "Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna" 27 października o godz. 19 i 20. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.