Uzależniona od porcelany - wystawa Moniki Patuszyńskiej w DESA Unicum

16 sierpnia 2022

Uzależniona od porcelany - wystawa Moniki Patuszyńskiej w DESA Unicum

 

Przekorne, łamiące zasady, nieprzewidywalne – prace Moniki Patuszyńskiej znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie: od Japonii, Chin i Koreę Południową przez Europę po Stany Zjednoczone. Twórczyni autorskiej metody odlewania z form gipsowych współpracuje również z uznanymi architektami wnętrz. Na czele z ikoną designu Peterem Marino, projektującym dla najważniejszych butików modowych świta, jak Chanel, Dior czy Louis Vuitton. Już od 19 sierpnia kompozycje bawiącej się swobodnie konwencjami i formami Patuszyńskiej będzie można podziwiać na wystawie "TransFormy i inne historie" w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Na ekspozycji największego domu aukcyjnego w Polsce pojawi się niemal 30 prac artystki, w tym odlewy z jej najbardziej znanych cykli "TransFormy", "TransFormy Plus" czy "Genealogia". Wystawa potrwa do 6 września.

Monika Patuszyńska, fot Olga Grabiwoda

 

"Monika Patuszyńska należy do najbardziej utalentowanych i oryginalnych projektantek ceramiki współczesnej na świecie. Prace, w których swobodnie bawi się konwencjami i formami zachwycają niezwykłą kreatywnością oraz bezkompromisowością. Nazywana jest badaczką porzuconych tematów i nieprzetartych ścieżek. Porcelana to jej artystyczny nałóg. Fascynuje ją przemijanie, upływ czasu, a także dekonstrukcja form i znaczeń. W tworzonych przez Patuszyńską obiektach rozpoznajemy elementy znane nam z codzienności. Odarte są one jednak z pierwotnej funkcji po to, aby można im było przypisać zupełnie nowe, nieoczekiwane role. Wymykające się definicjom i etykietom funkcjonalno artystyczne kolaże łączą w sobie inspiracje i wrażenia zbierane przez Monikę Patuszyńską – ucieleśnienie twórcy nomada XXI wieku – podczas licznych podróży oraz projektów realizowanych przez nią w różnych zakątkach świata"

- mówi Cezary Lisowski, koordynator aukcji.

Monika Patuszyńska, fot Olga Grabiwoda

 

Takie właśnie są kultowe już odlewy ze słynnych serii "ParaFormy", "TransFormy" oraz "TransFormy Plus". Wyglądem przypominają one pognieciony papier, a zobaczyć można je było na wystawach w tak prestiżowych galeriach, jak Puls Contemporary Ceramics w Brukseli oraz w londyńskim Royal College of Art podczas Ceramic Art London. Od chwili, gdy 29 lat temu w Danii na poważnie zajęła się ceramiką, jej prace prezentowane były na niemal 100 wystawach, w tym co dziesiąta była poświęcona wyłącznie jej twórczości. Dzieła członkini Międzynarodowej Akademii Ceramiki (AIC/IAC) w Genewie znajdują się w kolekcjach kilkudziesięciu muzeów na całym świecie. Są wśród nich Museum of Modern Ceramic Art w Gifu w Japonii, Jingdezhen Ceramics Museum w Chinach, Mungyeong Ceramics Museum w Korei Południowej, Danmarks Keramikmuseum w Danii, Musée de la Céramique w Vallauris we Francji czy The Clay Studio w Filadelfii.

 

Na wystawie w DESA Unicum nie zabraknie również prezentowanych wcześniej na ekspozycjach w Szwecji, Włoszech czy Belgii odlewów z serii "Genealogia". Artystka snuje w niej historię swojej rodziny, poszukując takich elementów genealogicznej układanki, które pozwolą jej przedstawić własną wersję opowieści o dziedziczeniu, międzypokoleniowej pamięci czy skomplikowanych relacjach. Z przemijaniem wartości i tożsamością miejsc Patuszyńska zmierzyła się także w mającym dla niej znaczenie osobiste projekcie "Bastards and orphans" (pol. "Bękarty i sieroty"). Badała w nim to, co pozostało w sferze materialnej oraz intelektualnej po zamkniętych fabrykach porcelany. Wtedy także rozpoczęła się jej fascynacja kurzem, który jak wyjaśnia w filmie "Breaking the mould" z 2020 roku: "powstaje niemal z niczego, a po połączeniu jest właściwie nie do rozerwania. (…) Nasz własny, osobisty kurz jest mieszanką naszych osobistych przyzwyczajeń i charakteru miejsca, w którym mieszkamy."

 

Z odlewnictwem Patuszyńska po raz pierwszy zetknęła się 26 lat temu w Paryżu. Efektem jej pasji jest autorska metoda odlewania z form gipsowych. Artystka realizuje się również w designie. Współpracuje ze znakomitymi architektami wnętrz, w tym regularnie już ze światową gwiazdą Peterem Marino, projektującym dla najważniejszych butików modowych świta, jak Chanel, Dior czy Louis Vuitton. Na jego zaproszenie stworzyła naczynia porcelanowe dla odremontowanej w 2013 roku paryskiej siedziby Maison Guerlain – producenta luksusowych perfum. Najnowszym wspólnym projektem Patuszyńskiej i Marino jest butik Chanel w Ngee Ann City w Singapurze.

 

Mieszkająca w Warszawie artystka Ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1999 roku. Była ostatnim projektantem Zakładów Porcelitu Stołowego "Pruszków", a także ostatnim prezydentem Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki "Porcelana Inaczej". W latach 2014-2016 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Institute of Design w Kielcach. Patuszyńska jest laureatką licznych nagród i wyróżnień na całym świecie, m.in. Mashiko International Pottery Contest w Japonii, Simposio della Ceramica Contemporanea we Włoszech czy Prix Européen des Arts Appliqués w Belgii.

 

Wystawę można oglądać w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A (showroom DESA Home) w dniach 19 sierpnia – 6 września od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19, w soboty 11-16. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

Monika Patuszyńska, fot Olga Grabiwoda
SZCZEGÓŁY