Światowa Perła Designu - Stół „MESA” Zahy Hadid - po raz pierwszy wystawiona w Polsce

29 września 2021

Światowa Perła Designu - Stół „MESA” Zahy Hadid - po raz pierwszy wystawiona w Polsce

Prace Zahy Hadid, zwanej królową krzywizny – światowej gwiazdy architektury – podbijają również aukcje designu na całym świecie. W DESA Unicum w Warszawie, do 5 października 2021, można zobaczyć słynny stół "Mesa", projekt artystki dla szwajcarskiej, kultowej marki Vitra. 
5 października w DESA Unicum podczas aukcji "Design. Rzecz to piękna"  stół pójdzie pod młotek.  To pierwszy tego typu obiekt na polskim rynku aukcyjnym. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł. 

 

Brytyjska architektka irackiego pochodzenia zasłynęła także z awangardowych projektów m.in. mebli, butów czy ceramiki. W 2004 roku stała się pierwszą kobietą uhonorowaną Nagrodą Pritzkera, często nazywaną "architektonicznym Noblem". 

 

Pochodzący z 2007 r. stół "Mesa" jest przykładem sztuki użytkowej w wykonaniu Zahy Hadid. Łączy w sobie wszystkie niepowtarzalne cechy jej prac: ekstrawagancję, opływowe kształty, a także rzeźbiarską i wymykająca się schematom formę. Meblarskie arcydzieło nawiązuje do słynnej instalacji Elastika z 2005 r. zaprojektowanej przez Hadid w budynku Moore na  Miami Art Fair. Sama autorka porównała stół "Mesa" do lilii wodnych unoszących się na powierzchni stawu.  Lśniąca powierzchnia stołu to efekt pokrycia powłoką z azotanu srebra, która tworzy wrażenie lustrzanego odbicia.  
 

W 2007 roku stół Mesa był najdroższym obiektem na wystawie Vitry w Szwajcarii w Buckminster Fuller Dome. To niezwykle rzadki obiekt, część limitowanej serii mebli stworzonych przez projektantkę. Hadid wykorzystywała swoją rzeźbiarską i przestrzenną wrażliwość również w designie, tworzyła limitowane kolekcje obuwia, biżuterii i sztuki użytkowej jak stół Mesa. Jej charakterystyczny styl, faliste kształty, futurystyczne konstrukcje zachwycają kolekcjonerów sztuki. Kilkanaście lat temu Zaha Hadid stworzyła projekt Lilium Tower, wieżowca, który miał stanąć w sercu Warszawy. Niestety budynek nie został nigdy zrealizowany. Dlatego cieszy nas, że dziś możemy zaprezentować mieszkańcom Warszawy inny wspaniały projekt tej artystki, prawdziwą perłę designu - stół "Mesa"

mówi Cezary Lisowski, Dział Projektów Specjalnych w DESA Unicum. 

 

Architektka zasłynęła licznymi projektami, często początkowo odrzucanymi przez inwestorów ze względu na zbyt radykalny, awangardowy styl, który wielu wydawał się niewykonalny. Przykładowe budynki jej projektu to m.in. przystanek tramwajowy w Strasburgu nagrodzony prestiżową Nagrodą Miesa van der Rohe, opera w chińskim Guangzhou oraz Aquatics Centre w Londynie. Jej prace designerskie  znajdują się w najważniejszych galeriach i muzeach na świecie.  Głośno jest również o kolejnych aukcjach, na których pojawiają się projekty Hadid. W  2018 r. jej stolik kawowy ("Liquid glacial colour coffee table") sprzedany został za 300 tys. dol. W gronie rekordzistów może znaleźć się również "Mesa". Estymacja cenowa unikatowego stołu z kolekcji marki Vitra  to 1,6  - 2,2 mln zł.

 

Aukcje designu w DESA Unicum organizowane są cyklicznie od 2018 r. Każdej z nich towarzyszy wyjątkowe wydarzenie: Desa Design Days, promujące wiedzę na temat wzornictwa przemysłowego i sztuki przedmiotu. Już 2 października, podczas 7. edycji wydarzenia odbędzie się m.in. dyskusja o projektach i realizacjach Zahy Hadid.

 

ATRAKCJĄ AUKCJI "DESIGN. RZECZ TO PIĘKNA" będą z pewnością, rozchwytywane przez miłośników stylu vintage, meble z lat 60. XX wieku.  Jedną z najwyższych cen może uzyskać zestaw sześciu foteli z ok. 1960 r. autorstwa Władysława Wołkowskiego. Rok temu praca tego projektanta została wylicytowana za 35 tys. zł.  Tym razem cena może wynieść nawet 150 tys. zł.  Na 30 – 40 tys. zł wyceniany jest zestaw wypoczynkowy z regałem autorstwa Rajmunda Teofila Hałasa, który wykonały Bydgoskie Zakłady Mebli.  

 

156 OBIEKTÓW PODCZAS AUKCJI "DESIGN. RZECZ TO PIĘKNA"
 Aukcja skierowana jest do szerokiego grona  miłośników polskiego designu, kolekcjonerów sztuki widzących w pracach użytkowych wartość inwestycyjną oraz architektów wnętrz. Wystawionych zostanie na niej łącznie aż 156 obiektów. Oprócz mebli kupić będzie można również ceramikę, tkaniny, platery i oświetlenie. Wśród nich poszukiwane prace cenionych projektantów, takie jak: patera dekoracyjna Heleny Husarskiej, cukiernica "Jabłko królewskie" projektu Julii Keilowej, ceramiczna mozaika Zofii Artymowskiej czy figura ptaka autorstwa Stanisława Zagajewskiego. Nie zabraknie również kultowych wyrobów z zakładów we Włocławku, w Ćmielowie i Chodzieży. 


SZKŁO. SZTUKA. DESIGN 
5 października w DESA Unicum odbędzie się również druga już aukcja "Szkło. Sztuka. Design", na której kolekcjonerom  zaprezentowanych zostanie 65 obiektów. W tym ponad 20 prac autorstwa Zbigniewa Horbowego, ikony polskich projektantów szkła użytkowo-dekoracyjnego.  Jedną z nich jest rzadkość na rynku: autorska patera z 1988 r., sygnowana i datowana przez artystę. Gratką kolekcjonerską są także forma dekoracyjna "Duch" Michała Diamenta, patera z lat 50. XX w. oraz wazon ze szkła barwionego w masie Henryka Albina Tomaszewskiego, a także wazony Witolda Turkiewicza. 

 

AUKCJA ONLINE NÓW. POLSKIE RZEMIOSŁO
Do 8 października potrwa internetowa aukcja "Nów. Nowe Rzemiosło". Można na niej wylicytować najlepsze prace polskich rzemieślników zrzeszonych w stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło, m.in. ceramiczne naczynia i rzeźby, drewniane stoły, naszyjniki z nietypowych materiałów, kilimy, noże i świeczniki. Wśród autorów, których projekty wystawione zostały na sprzedaż, są: pracownie Hadaki, In Weave, Kuźnia Skały, Kłosy, Square Drop, Tartaruga, The Whole Elements i Mosko Ceramics oraz artyści Monika Dąbrowska - Picewicz, Karina Królak, Magdalena Maślerz, Olga Milczyńska, Aleksander Oniszh, Arkadiusz Szwed i Jakub Przyborowski. Licytacji online towarzyszy wystawa “Nów w Pełni" czynna do 3 października przy ul. Mysiej 3 
w Warszawie.