SOLAR x STAROWIEYSKI - premiera limitowanej kolekcji SOLAR

7 marca 2023

SOLAR x STAROWIEYSKI - premiera limitowanej kolekcji SOLAR

1 marca w największym domu aukcyjnym w Polsce – DESA Unicum odbyła się wyjątkowa premiera limitowanej kolekcji SOLAR na sezon W/L 2023. 

 

Wydarzeniu towarzyszyła przedaukcyjna wystawa prac Franciszka Starowieyskiego, która potrwa do 15 marca. "Franciszek Starowieyski. Skandalista spod znaku byka" to wyjątkowa aukcja poświęconą w całości twórczości najwybitniejszego polskiego plakacisty, mistrza rysunku, wizjonera i wirtuoza autokreacji. Starowieyski, czołowy przedstawiciel Polskiej Szkoły Plakatu, zadziwiał również na wielu innych polach sztuki. Tworzył scenografie teatralne i filmowe, obrazy, rysunki, kaligrafie, a także kolekcjonował sztukę (głównie XVII-wieczną). Największą popularność i uznanie przyniosły mu tzw. Teatry Rysowania – blisko 30 seansów realizowanych od 1980 r. w ramach których artysta na oczach zaangażowanej publiczności tworzył wielkoformatowe obrazy. Podczas tworzenia, Starowieyski zwracał szczególną uwagę na nastrój i powstającą wokół jego postawy twórczej aurę – liczne akcje artystyczne były uatrakcyjniane obecnością nagich modelek i dopełniane muzyką oraz tekstem literackim. Różnorodna oferta aukcji pozwala na prześledzenie każdego z tych etapów twórczości Starowieyskiego i tym samym poznanie oraz zrozumienie jego geniuszu artystycznego


Event rozpoczęły przemówienia Prezesa Stanisława Bogackiego, Wiceprezeski Aleksandry Danel i Dyrektorki Artystycznej SOLAR Marii Pyzio. Zarząd SOLAR przybliżył zaproszonym gościom kulisy pojawienia się pracy "Nimfy Umierających Drzew" w siedzibie SOLAR, która pojawiła się w holu siedziby Solar w 2021r., wzbudzając emocje, refleksje  i tworząc nowe konteksty, które dwa lata później przybrały określoną formę w postaci kolekcji limitowanej SOLAR x STAROWIEYSKI. W dalszej części głos zabrała Małgorzata Nitner - Dyrektorka Departamentu Sprzedaży i Marta Smolińska - Kuratorka sztuki. 


"Nimfy, hamadriady, opiekunki pojedynczych drzew, z którymi się rodzą i umierają ożyły i stały się inspiracją do stworzenia kolekcji limitowanej Solar nacechowanej kobiecością. Kolekcji, która powstała jako wyraz podziwu i uznania dla kobiet – współczesnych, śmiertelnych nimf. W ten sposób sztuka stała się pretekstem do rozmowy o kobiecości i feminizmie, tworząc otwartą przestrzeń do dalszego rozwoju wartości, na których budowana jest marka Solar"

– tak o kolekcji opowiada Wiceprezeska Zarządu SOLAR, Aleksandra Danel.


Kolekcja limitowana SOLAR wiosna/lato 2023 jest wyrazem naszych czasów: to hybryda mody i sztuki, która suwerennie przechwytuje kreskę i motywy Starowieyskiego, by wykreować z nich unikatowy fenomen. "Nimfy umierających drzew" – mimo sugestii umierania zawartej w tytule – tętnią witalnością i siłą. To właśnie te cechy przeniknęły do kolekcji SOLAR, emanując z każdego jej detalu: printów, naszywek, kołnierzyków, kolorów, szwów, szpil, broszek. To ubrania dla ciała i duszy, które stają się drugą skórą, łącząc artystyczność i bezpretensjonalną naturalność. Na szczególne uznanie zasługuje oryginalna biżuteria: szpila, spinki, pin, kolczyk i broszka wykonane z pereł i srebra, która została połączona z elementami plastikowymi  pochodzącymi z poddanych upcyclingowi wieszaków marki Solar. Połączenie to jest znakiem naszych czasów i sygnałem, że czas myśleć ekologicznie.