SŁYNNA „POSTAĆ” ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO NA AUKCJI DESA UNICUM

30 września 2021

SŁYNNA „POSTAĆ” ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO NA AUKCJI DESA UNICUM

Nawet za 700 tys. złotych  może zostać sprzedany obraz "Postać" Zdzisława Beksińskiego na aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny", która odbędzie się 7 października 2021 r. w DESA Unicum. Dzieło pochodzi z kluczowego okresu twórczości artysty, cieszącej się niesłabnącą popularnością wśród miłośników i kolekcjonerów sztuki w Polsce i na świecie. Tego lata praca prezentowana była w warszawskim Koneserze podczas największej wystawy przekrojowej Zdzisława Beksińskiego, na której można było podziwiać dzieła ze wszystkich okresów twórczości artysty.

 

Prace jednego z najbardziej znanych polskich artystów XX wieku osiągają coraz wyższe ceny na fali rosnącej popularności surrealizmu oraz realizmu magicznego na rynku kolekcjonerskim. Tylko podczas sierpniowych aukcji DESA Unicum wylicytowała dwa obrazy i grafikę Zdzisława Beksińskiego za pond 830 tys. złotych. Od początku 2021 roku wartość sprzedanych przez nią prac twórcy przekroczyła 1,87 mln złotych. 
 

Nowym rekordzistą może stać się  również "Postać", której cena szacowna jest na 500 – 700 tys. złotych.  Obraz ten był jedną z atrakcji tegorocznej wystawy w warszawskim Koneserze, największej z czasowych ekspozycji prac Beksińskiego jaką kiedykolwiek zorganizowano.  Od  czerwca do września 2021 r. zaprezentowanych zostało tam niemal 70 prac artysty.

 

Słynny obraz z 1978 roku przedstawia wychudzoną, zziębniętą postać z dużymi oczami, stojącą na równinie pokrytej ściegiem. Za nią rozpościera się postapokaliptyczny krajobraz, przypominający osiedle peerelowskich bloków. Praca pochodzi z okresu fantastycznego, który zapisał się w historii sztuki jako najbardziej znany w twórczości Beksińskiego. Jego znakami rozpoznawczymi stały się pejzaż oraz wykorzystywany często światłocień. 

 

 "Postać" -  tak, jak cała twórczość  urodzonego w Sanoku malarza, grafika, rysownika i fotografa - nie pozostawia widzów obojętnymi. Jego niepokojące, a zarazem kuszące wizje pogranicza koszmarów sennych i filmów grozy mają wielu oponentów, ale i miliony miłośników na całym świecie. Beksiński jest jedynym polskim artystą, którego dzieła były wystawiane w japońskim Muzeum Sztuki w Osace.  

 

Atrakcją nadchodzącej aukcji DESA Unicum będą również prace Rafała Olbińskiego, przedstawiciela współczesnego polskiego surrealizmu, zaliczanego niekiedy  do symbolistów: "Gratifying importance of complicity", "Słodki sen bez treści" czy "Lepszy na wolności kąsek byle jaki …". Olbińskiemu popularność przyniosły nie tylko obrazy, ale także okładki książek i czasopism,  w tym "The New York Times" i "Newsweek". 

DESA Unicum zaprezentuje także prace Jakuba Różalskiego, z charakterystycznym dla niego połączeniem dzikiej przyrody, tradycji  folkloru, faktów historycznych oraz mitów. Uwagę kolekcjonerów przyciągnie z pewnością unikatowa praca "Kiedy myśliwy stanie się zwierzyną", sygnowana przez autora.  Miłośnikom gier i fantastyki postaci Jakuba Różalskiego nie trzeba przedstawiać. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów tworzących malarstwo cyfrowe. Jego seria "Świat 1920+" przeszła już do kanonu tego rodzaju sztuki.

 

7 października będzie można kupić również mający niemal 20 lat obraz "Klęcząca" Karola Bąka, światowej sławy malarza, rysownika i grafika mającego na swoim koncie wiele wystaw, zarówno w kraju jak i zagranicą. Postać klęczącej kobiety jest nietypowym dla iluzorycznego twórcy przedstawieniem artystycznym: znaczniej bardziej realistycznym i  stonowanym. 

Na aukcji pojawią dwa płótna Tomasza Sętowskiego, artysty cenionego wśród miłośników sztuki fantastycznej, w tym "Czarodziejka snów". Tworzone przez niego bajkowe i kolorowe obrazy zapraszają do odkrycia alternatywnego i fantastycznego świata niesamowitych wizji.  Podobnie, jak wystawione na sprzedaż oniryczno – fantastyczne obrazy Artura Szolca, Piotra Horodyńskiego, Małgorzaty Bańkowskiej, Krzysztofa Żagla, Marty Julii Piórko i Pauliny Góry. 

Nie zabraknie rzeźb, zajmujących ważne miejsce sztuce surrealistycznej. W tym "Ceramiczne "Lśnienie" Jacka Opały, "Skrzypek" Tomasza Sętowskiego oraz kilka prac Mariusza Chrząstka (m.in. "Teoria napędu 2015"). Gratką kolekcjonerską będzie kolejna z Figur Szachowych Artura Szołdry. Tym razem wylicytowana zostanie "Czarna królowa". Figura wykonana jest w brązie patynowanym, a koronę królowej ozdabiają trzy szmaragdy. 

 

Podczas październikowej aukcji DESA Unicum zaprezentuje łącznie 74 prace. Pierwszą aukcję będąca odpowiedzią na rosnącą popularność sztuki surrealistycznej wśród kolekcjonerów zorganizowała pięć lat temu. Od 2020 r. dzieła mistrzów realizmu magicznego trafiają do sprzedaży cyklicznie, kilka razy do roku.