15 lipca 2021

Rekordowe półrocze na rynku sztuki

 

To było rekordowe półrocze na rynku sztuki. Według danych portalu artinfo.pl Dom Aukcyjny DESA Unicum  jako pierwszy w historii przekroczył obrót ponad 100 mln zł za pierwsze półrocze. Z ponad 40% udziałem w rynku, utrzymał pozycję niekwestionowanego lidera. 

 

Inwestycja w dzieła sztuki jest niezmiennie postrzegana jako bezpieczna lokata kapitału. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku najwyższy, bo aż 40% obrót wygenerował Dom Aukcyjny DESA Unicum. Na drugim miejscu z wynikiem 19,6% znalazł się Polswiss Art, na trzecim Sopocki Dom Aukcyjny z wynikiem 12,3%.

 

W ostatnich sześciu miesiącach Dom Aukcyjny DESA Unicum wygenerował obrót o wysokości 105,9 miliona złotych. Był on wyższy od analogicznego okresu w roku 2020 o 38,8 miliona złotych. To wynik dwa razy wyższy niż w przypadku drugiego w kolejności podmiotu, i niemal trzy razy wyższy od trzeciego. 

 

W DESA Unicum odbyło się też rekordowa na polskim rynku liczba aukcji - aż 101. Podczas czerwcowej aukcji "Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" za ponad 5,5 mln. zł sprzedane zostało dzieło Jana Matejki "Św. Stanisław karcący Bolesława Śmiałego". Z kolei w marcu za 2,8 mln zł kupiona została praca Jacka Malczewskiego "Orfeusz i Eurydyka". Jedną ze spektakularnych sprzedaży w dziedzinie sztuki współczesnej była praca Romana Opałki "Detal 5446535-5462919" z cyklu "1965/1 - ∞" kupiona za 3,6 mln zł. 

 

–Wyniki pierwszego półrocza to dla nas potwierdzenie skuteczności naszej długofalowej strategii inwestowania w nowe sposoby sprzedaży, np. dynamiczny rozwój aukcji wyłącznie online, czy nowe segmenty w tym sztuki fantastycznej i surrealistycznej oraz projekty tematyczne. To też dowód na to, że polski rynek sztuki ma szansę już niedługo stać się jednym z najistotniejszych w Europie  –  komentuje Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.