Prace na Papierze. Sztuka Współczesna i Dawna

7 maja 2021

Prace na Papierze. Sztuka Współczesna i Dawna

 

Dzieła klasyków współczesności w atrakcyjnych cenach i unikatowe, niezwykle rzadko pojawiające się na rynku, prace twórców europejskiego ekspresjonizmu. To wszystko znaleźć można będzie w ofercie dwóch aukcji prac na papierze. Pojawią się dzieła takich artystów jak Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Zofia Stryjeńska czy Teodor Axentowicz. Oglądać je można będzie już od 7 maja na wystawie przedaukcyjnej, a licytować 13 i 18 maja. 

 

Dzieła Magdaleny Abakanowicz są jednymi z najbardziej pożądanych na rynku. Płacić trzeba za nie miliony. Jej instalacja "Caminando" została sprzedana za ponad 8 mln złotych, co jest rekordowym wynikiem na polskim rynku sztuki. Teraz pojawia się wyjątkowa okazja. Niezwykłe prace stworzone przez artystkę na papierze, będące często szkicami do jej przyszłych rzeźb, licytować można będzie już od kwoty kilku tysięcy złotych. Bardzo ciekawą pracą jest rysunek zatytułowany "Lis" z lat 60., niezwykle ważnego okresu w twórczości Abakanowicz. To właśnie wtedy powstawały pierwsze abakany – formy rzeźbiarskie fascynujące miękkością oraz ekspresyjnością, wykonane z barwionego, sizalowego włókna. Stały się one najbardziej rozpoznawalnymi dziełami artystki, które szybko przyniosły jej zarówno krajowy, jak i międzynarodowy rozgłos. Prace na papierze stanowią niezwykle ważny aspekt jej twórczości. Są one eksperymentami, sposobem na testowanie nowych pomysłów, który pozwalał na większą swobodę niż w przypadku innych technik. Często są one bezpośrednim efektem doświadczeń rzeźbiarskich lub ich powstanie poprzedzało kolejne etapy przestrzennych poszukiwań. Na wystawie i aukcji "Prace na Papierze. Sztuka Współczesna" pojawią się również dzieła innych wielkich twórców m.in. Jana Tarasina, Andrzeja Wróblewskiego czy Romana Opałki. Wystawę oglądać można będzie od 7 maja, a licytować 13 maja o godz. 19.

 

Niezwykle unikatowe prace artystów europejskich licytować można będzie na aukcji "Prace na Papierze. Sztuka Dawna" 18 maja. W ofercie pojawi się dzieło Hugo Scheibera, przedstawiciela węgierskiej awangardy. Pozostawał on w dużej części samoukiem, bazującym na wrodzonej twórczej intuicji. Wczesne prace Scheibera to impresjonistyczne pejzaże, które z czasem przeobraziły się w kompozycje w stylu niemieckiego ekspresjonizmu, wyróżniając się, oryginalnym doborem koloru i formy. W 1921 roku artysta zorganizował swoją pierwszą wystawę w Galerii Berlińskiej. Oprócz niemieckich sukcesów, jego rysunki i obrazy zauważono w tym czasie także w Anglii i Ameryce. 

 

Kolejne wyjątkowe dzieła to prace Béli Kádár. Twórczość artysty cechuje się niepowtarzalnym stylem i dekoracyjnymi wymiarem swoich dzieł. Działalność artystyczną rozpoczynał jako malarz murali w Budapeszcie. W 1918 roku opuścił rodzinne miasto i wyjechał do Europy Zachodniej. Pierwsza znacząca wystawa jego prac odbyła się u Herwartha Waldena w galerii Der Sturm w Berlinie, na której malarz zaprezentował swoje obrazy ekspresjonistyczne. Wystawiał również w Nowym Jorku w Brooklyn Museum of Art. W swojej twórczości inspirował się między innymi niemieckim ekspresjonizmem, kubizmem, futuryzmem i konstruktywizmem. Tworzył różnorodne kompozycje figuralne inspirowane sztuką Marca Chagalla, nabistów, oniryczną sztuką malarzy węgierskich. Działalność artysty przerwała II wojna światowa. Doświadczony traumą Holokaustu i galopujących zmian w świecie sztuki, Béli Kádár zmarł w samotności w 1956 roku. Ofertę wzbogacają również dzieła ikonicznych artystów sztuki polskiej m.in. Witkacego, Meli Muter czy Stanisława Wyspiańskiego.

 

Wszystkie prace zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.