Praca Zdzisława Beksińskiego po raz pierwszy w historii sprzedana za rekordową kwotę 1,92 mln zł na aukcji w DESA Unicum

8 października 2021

Praca Zdzisława Beksińskiego po raz pierwszy w historii sprzedana za rekordową kwotę 1,92 mln zł na aukcji w DESA Unicum

Na aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny", która odbyła się 7 października 2021 r. w DESA Unicum padł historyczny rekord. Obraz "Postać" Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za 1,92 mln złotych, tym samym przekraczając estymację o ponad milion złotych. Całkowity obrót wyniósł 3,7 mln złotych, co sprawia, że była ona najlepszą w historii aukcją sztuki fantastycznej na polskim rynku.

 

Do grona prac sprzedanych za wysokie kwoty dołączył obraz Jerzego Dudy-Gracza "Obraz 2375 / Łagów - spóźniony" za 264 tys. złotych, "Gratifying importance of complicity" Rafała Olbińskiego za 168 tys. złotych oraz "Klęcząca" Karola Bąka za 72 tys. złotych. 

"Postać" – obraz z 1978 roku, a więc kluczowego i najbardziej znanego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego – można było oglądać minionego lata w Centrum Praskim Koneser na indywidualnej wystawie przekrojowej artysty. Rosnąca popularność malarza oraz całego nurtu sztuki fantastycznej na przestrzeni ostatniej dekady sprawiła, że wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie! W 2012 roku ta sama praca została sprzedana w Desa Unicum za 72 tysiące złotych. 

Praca Rafała Olbińskiego – przedstawiciela współczesnego surrealizmu – "Gratifying importance of complicity" przekroczyła estymację o ponad 40 tysięcy i osiągnęła ostateczną cenę 168 tysięcy złotych. Wśród pozostałych sprzedanych prac znalazły się:  "Słodki sen bez treści" czy "Lepszy na wolności kąsek byle jaki …". Olbińskiemu popularność przyniosły nie tylko obrazy, lecz także okładki książek i czasopism,  w tym "The New York Times" i "Newsweek".

Z kolei "Sen nocy letniej…" Sylwii Kalinowskiej przedstawiający postać kobiecą, przekroczył estymację ponad sześciokrotnie i został sprzedany za 50 tysięcy złotych, stając się tym samym najdroższą pracą na aukcji wykonaną przez kobietę.

Warty uwagi jest również obraz Jerzego Dudy-Gracza – polskiego malarza, tworzącego surrealistyczne i ekspresjonistyczne sceny rodzajowe –  "Obraz 2375 / Łagów – spóźniony", który przekroczył estymację o około 100 tysięcy złotych i osiągnął ostateczną cenę 264 tysięcy. 

Stworzony blisko 20 lat temu obraz "Klęcząca" Karola Bąka, światowej sławy malarza, rysownika i grafika, mającego na swoim koncie wiele wystaw zarówno w kraju, jak i zagranicą, został sprzedany za 72 tysiące złotych. Postać klęczącej kobiety jest nietypowym dla iluzorycznego twórcy przedstawieniem artystycznym: znacznie bardziej realistycznym i stonowanym niż większość prac.