Poruszające zdjęcie „1/2 (MEAT AND TEXT)” Zhang Huana na aukcji w DESA Unicum
Prace Zhang Huana, jednego z najbardziej wpływowych i prowokacyjnych twórców sztuki współczesnej, znajdują się w kolekcjach czołowych muzeów i galerii na świecie. 28 października podczas aukcji "Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i Awangarda Artystyczna, Fotografia Kolekcjonerska. Mistrzowie Aktu" będzie można kupić słynne zdjęcie "1/2 (Meat and Text)", obrazujące jeden z performansów chińskiego artysty. Atrakcją największej na polskim rynku aukcji fotografii będą również poszukiwane przez kolekcjonerów prace polskich mistrzów obiektywu: Karola Hillera, Natalii LL, Ewy Partum, Ryszarda Horowitza, Szymona Brodziaka oraz Wacława Wantucha.
Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej, organizowana od 2017 roku przez DESA to jedyna cykliczna, profesjonalna aukcja w tej dziedzinie na polskim rynku. W tym roku poszerzona jest o zbiór aktów autorstwa takich twórców jak Władysław Pawelec, Jan Saudek i Eva Rubinstein.
Pochodzący z Chin Zhang Huan jest artystą wszechstronnym, wyrażającym się w malarstwie, rzeźbie, instalacjach, performansie oraz fotografiach. Jego dzieła znajdują się m.in. w nowojorskich Metropolitan Museum of Art i Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) oraz paryskim Centre Pompidou. W swoich pracach Zhang często wykorzystuje własne ciało, czyniąc z niego medium artystyczne. Jednym z takich dzieł jest sesja zdjęciowa performansu "½ (meat) oraz ½ (meat and text)" z 1998 roku. Artysta sfotografowany jest w korpusie zwierzęcia, który przypomina zbroję wojownika. Na części zdjęć ("meat and text") jego ciało pokrywają dodatkowo znaki chińskiego alfabetu. Zainspirowany obrazami Rembrandta oraz Bacona, Zhang zestawia reprezentującą potęgę umysłu kaligrafię z tym, co prymitywne i pierwotne.
Cena sygnowanej, datowanej i numerowanej fotografii "1/2 (Meat and text)" Zhang Huana estymowana jest na 120-180 tys. złotych. Jest to pierwsze zdjęcie chińskiego twórcy wystawione na aukcji fotografii w DESA Unicum. Kontrowersyjne i zaangażowane społecznie prace Zhanga cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów na świecie. W 2014 roku zdjęcie z serii "Family tree" sprzedało się za niemal 640 tys. dolarów.
Na 90 – 120 tys. złotych estymowana jest cena zdjęcia Antona Corbijn'a "Kate Moss" z 1993 roku. To czarno-białe zdjęcie słynnej modelki w masce na oczach. Holenderski fotograf sławę zdobył również jako reżyser filmów fabularnych i wideoklipów muzycznych takich gwiazd jak Depeche Mode, Nirvana, Coldplay i Metallica. Z kolei miłośników polskiej awangardy zainteresują z pewnością prace kultowej grupy Łódź Kaliska. Jedną z nich jest “Śniadanie w muzeum III" z 1999 roku. Atrakcją aukcji DESA Unicum jest także heliografika "Głowa" autorstwa Zdzisława Beksińskiego, pochodząca lat 50. XX wieku.
Od lat na rynku fotografii prym wiodą kobiety. W Polsce cenione są szczególnie ikony awangardy lat 70 i 80. XX wieku. Tym razem pod młotek trafią trzy prace Natalii Lach-Lachowicz, znanej na świecie jako Natalia LL. W tym zdjęcie "Sztuka Postkonsumpcyjna" z 1975 roku, należące do słynnej serii przedstawiającej twarze kobiet jedzących w wyzywający sposób. 24 października będzie można również wylicytować fotografię Ewy Partum "Samoidentyfikacja" z 1980 roku, zdjęcie Katarzyny Górnej z cyklu "Madonny" z 2005 roku oraz tekę 29 fotografii z 18 projektów Katarzyny Kozyry "Friends 2019" z 2018 roku
Nie zabraknie klasyków polskiej sztuki fotograficznej. Nawet na 250 tys. złotych estymowana jest cena zestawu sześciu fotografii Stanisław Ignacego Witkiewicza. Portrety "Witkacego" z 1931 roku należą do cyklu "Miny". Z lat 30. XX wieku pochodzą też "Kompozycja heliograficzna XLI" autorstwa Karola Hillera oraz prace Tadeusza Wańskiego (m.in. "Ślady nart").
Podczas aukcji fotografii klasycznej i awangardowej wystawione zostaną łącznie 102 prace. Kolejne 53 zdjęcia znajdują się w katalogu "Mistrzowie aktu". Wśród nich fotografie takich znanych artystów, jak: Szymon Brodziak (m.in. "Chicken legs" z 2011 roku), Jan Saudek (prace z lat 70. i 80 XX wieku) oraz Wacław Wantuch.
Fotografie, doceniane coraz bardziej przez kolekcjonerów i inwestorów na całym świecie, osiągnęły rangę pełnowartościowych dzieł sztuki, bijąc kolejne rekordy cenowe. Jednym z nich jest dzieło gwiazdy światowej fotografii Davida LaChapella. Wiosną 2021 roku sprzedało się ono w DESA Unicum za 700 tys. złotych, stając się najdroższym zdjęciem wylicytowanym do tej pory w Polsce. Światowych i krajowych mistrzów nie zabraknie również podczas kolejnej edycji aukcji fotografii kolekcjonerskiej, największego tego typu wydarzenia w Polsce. Wśród wystawianych prac ważne miejsce zajmują fotografie polskich artystek, które ukształtowały sztukę współczesną, m.in. Natalii LL, Ewy Partum, Katarzyny Kozyry oraz Katarzyny Górnej
mówi Katarzyna Żebrowska, Starszy Specjalista Działu Sztuki Współczesnej DESA Unicum