PIERWSZA TEGOROCZNA AUKCJA „MŁODEJ SZTUKI” W DESA UNICUM

13 stycznia 2022

PIERWSZA TEGOROCZNA AUKCJA „MŁODEJ SZTUKI” W DESA UNICUM

Już 13 stycznia na pierwszej stacjonarnej aukcji Młodej Sztuki w nowym roku pod młotek trafi 90 wyselekcjonowanych prac, których autorami są zarówno artyści już znani szerszej publiczności, jak Katarzyna Chmiel, Katarzyna Orno, jak i ci dopiero rozpoczynający swoją drogę na rynku sztuki. Wśród nowych nazwisk warto wymienić Jarosława Kubiaka, Arkadiusza Drawca, Natalię Malinowską i Piotra Grzechowskiego. 


Aukcje Młodej Sztuki, mające na celu wspieranie debiutujących na rynku artystów DESA Unicum organizuje od 2008 roku. Projekt dynamicznie się rozwija, w 2021 roku odbyło się 30  aukcji, dwukrotnie więcej, niż w roku 2020, połowa z nich to aukcje online. Sprzedano 1 239 dzieł za łączną sumę 4,66 mln zł, a średnia wartość wylicytowanego obiektu wyniosła 3 200 zł. Cena wywoławcza każdej pracy to 1 000 zł, a dzięki formule prelicytacji online można składać swoje oferty zakupu na długo przed samą aukcją.
 

Wśród wystawionych na styczniowej aukcji prac na uwagę zasługuje "Dies art cogitations" z 2021 roku Katarzyny Orońskiej/Orno. Motywem przewodnim dzieł artystki jest człowiek, istota uwikłana w konwenanse, teatr życia, wytwory ludzkiej kultury, zbiorowość. Kontrast stanowi jednostka w kameralnym świecie, w którym granica pomiędzy tym, co realne i tym co bajkowe zaczyna się zacierać, a przedstawienia stają się swoistymi metaforami (praca pochodzi z cyklu "Książkowego" artystki).


Adelajda Kot jest artystką samoukiem. Bohaterami jej dzieł są głównie natura i zwierzęta, ukazane w kontekście onirycznej, baśniowej rzeczywistości. Afirmuje w nich metafizyczność przyrody jako absolut sam w sobie. Na najbliższej aukcji będzie można licytować jej pracę "Kuna leśna" z 2021 roku. 


Olejny obraz Anny Pszonki "Ciche miejsce" z 2021 roku emanuje spokojem i ciepłem. Swoje inspiracje artystka czerpie z  natury, poprzez motywy ze świata roślin i zwierząt wyraża własne przeżycia i emocje, które interpretuje za pomocą koloru i światła. Najchętniej tworzy w technice olejnej oraz akwareli. Absolwentka warszawskiej ASP ma na swoim koncie udział w plenerach malarskich, wystawach zbiorowych, a także w projektach filmowych dla kina i telewizji. W 2017 roku jej obraz został zakwalifikowany do wystawy pokonkursowej Wildlife Artist of the Year w Mall Galleries w  Londynie. 


W abstrakcyjno-realistycznych pracach Katarzyny Środowskiej można odnaleźć przestrzeń i ciszę, przykładem wystawiona praca "Mistrzowskie uderzenie" z 2021 roku. Artystka bierze czynny udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, a wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Jest laureatką II miejsca Pierwszego Przeglądu Twórczości Artystycznej "Paleta". W roku 2015 otrzymała dyplom za rozwój artystyczny w technikach akwarelowych i olejnych w pracowni Andrzeja S. Grabowskiego. Ukończyła także studia podyplomowe Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Malarstwa i Rysunku.


Interesująca jest praca Małgorzaty Pabis "Pilgrimage" z 2021 roku. Artystka jest architektką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malowane przez siebie obrazy traktuje jako inspiracje do zaprojektowania pięknego wnętrza, które ma być tłem lub uzupełnieniem danego dzieła. Uważa, ze piękno w sztuce nie jest pojęciem względnym. 

 

Wystawione prace można oglądać do 13 stycznia w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w godzinach 11-19. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
 

Dzięki aukcjom "Młodej Sztuki", organizowanym przez DESA Unicum od niemal 14 lat, wielu młodych, rozpoczynających karierę artystów miało szansę zaprezentować się szerszej publiczności i budować swoją pozycję na rynku sztuki. Niektórzy odnieśli znaczące sukcesy, a ich prace osiągały ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych. Coraz poważniejszy udział aukcji online pozwala na nieograniczony dostęp do oferty kolekcjonerom i miłośnikom malarstwa, a formuła prelicytacji online ułatwia udział w aukcjach wszystkim zainteresowanym. Cena wywoławcza każdego obiektu wynosi 1 000 zł, co stwarza szansę rozpoczęcia przygody ze sztuką także tym, którzy nie dysponują znaczącymi środkami. Urządzając swoje mieszkanie, warto rozważyć zakup unikatowego dzieła czyjegoś talentu, które nas zachwyci, a w przyszłości być może okazać się udaną inwestycją 

– mówi Agata Szkup, Prezes DESA Unicum.