Picasso, Fangor i FC Barcelona - grafika artystyczna w DESA Unicum

30 sierpnia 2022

Picasso, Fangor i FC Barcelona - grafika artystyczna w DESA Unicum

Tegoroczne lato w DESA Unicum wieńczy grafika artystyczna. Dwie wystawy poświęcone Sztuce Współczesnej oraz Sztuce Dawnej, trwające odpowiednio do 30 sierpnia i 1 września, zostaną zakończone aukcjami, na których pod młotek trafią prace plejady znanych i cenionych twórców takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Wojciech Fangor, Zofia Stryjeńska, Jerzy Nowosielski, Mojżesz Kisling czy Roman Opałka.

 

Wyjątkową atrakcję dla kolekcjonerów stanowi praca Joana Miró "Plakat na 75. rocznicę FC Barcelony". Wykonany na specjalne zamówienie ówczesnych władz klubu w 1974 r. projekt przedstawia reprodukcję haftowanego emblematu FC Barcelony na tle charakterystycznych dla artysty abstrakcyjnych kształtów i kolorów oraz odręczny napis "BARÇA". Z tej samej okazji powstała również grafika autorstwa Salvadora Dalego "75. jubileusz FC Barcelona (Hołd dla FC Barcelona)", gdzie logo klubu znajduje się na dalszym planie i jest widoczne przez sylwetkę pozbawionej twarzy postaci kopiącej piłkę. Praca została wydrukowana w 1000 egzemplarzy. 

 

Salvador Dali to bez wątpienia jeden z najbarwniejszych przedstawicieli artystycznego świata XX wieku. Tworzył w różnych technikach, był też pisarzem, rzeźbiarzem i filmowcem, dając upust swojej wyobraźni na wiele sposobów. W latach 70. XX wieku Dali stworzył cykl grafik będących odpowiedzią na prace Francisco Goi,  80 miedziorytów tworzących zbiór "Kaprysy" wykonanych ponad 200 lat wcześniej. Praca "Hasta ensordecer (Aż do ogłuszenia) z cyklu Dalego ‘Kaprysy' Goi" przedstawia dwie postacie szatach z kapturem, jednej białej, jednej czarnej, i krwawiącego konia. Postać w czarnej szacie może zostać zinterpretowana jako śmierć lub demon, który nawiedził starszego człowieka i jego zwierzę. Praca jest komentarzem do miedziorytu Goi nr 43 zatytułowanego "Gdy rozum śpi, budzą się demony".

 

Najdrożej wycenianym obiektem nadchodzącej aukcji Sztuki Dawnej jest litografia Leona Wyczółkowskiego "Portret Feliksa ‘Mangghi' Jasieńskiego". Jej górna estymacja sięga 35 tys. zł. Praca pochodzi z Teki Grafików Polskich i odbijana była w Zakładach Artystycznych Aureliusza Pruszyńskiego. Na wystawie pojawi się także aż pięć czarno-białych grafik Pabla Picassa tworzonych w technice litografii i suchej igły, dwie prace Mojżesza Kislinga – cenionego wśród kolekcjonerów przedstawiciela École de Paris – i siedem Zofii Stryjeńskiej, charakterystycznych dla autorki postaci w ludowych strojach.

 

Współczesnych twórców będą reprezentować m.in. Wojciech Fangor, Roman Opałka, Jerzy Nowosielski i Igor Mitoraj. Nie zabraknie też prac artystów najczęściej kojarzonych z powojenną awangardą: Ryszarda Winiarskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego, Jana Dobkowskiego czy Andrzeja Gieragi.

 

Domeną Wojciecha Fangora, wybitnego  artysty tworzącego w nurcie op-artu, były nie tylko płótna i farby ale również techniki graficzne. Na sierpniowej aukcji pojawią się trzy prace wykonane techniką serigrafii – obecnie znanej szerzej pod nazwą sitodruku. Tworząc także tą metodą, artysta osiągał iluzję ruchu i głębi. Rozmyte tło wydobywa znajdujące się w centralnym punkcie obrazu koło, które zyskuje wymiar przestrzenny.

 

Grafika Romana Opałki pt. "Wieża Babel" jest najwyżej wycenianym obiektem aukcji Sztuki Współczesnej. Jej estymacja sięga 40 tys. zł. Artysta zasłynął najbardziej  dzięki serii "1965/1 - ∞", składającej się z płócien pokrytych rzędami kolejnych cyfr, które z biegiem lat coraz bardziej stapiały się z tłem. Szczegółowość, konsekwencja i precyzyjność widoczna w pracach Opałki, nie pozostaje pominięta w eksponowanej grafice. Chociaż nie przedstawia tak dobrze znanych liczb, a rzędy powtarzających się sekwencji zbudowanych z detali architektonicznych, dbałość o najmniejszy detal przyprawia o zdumienie, że nie stworzył tego komputer, a ludzka ręka.

 

Warto zwrócić uwagę także na dwie grafiki Jerzego Nowosielskiego. "Plaża" i "Bez tytułu" zostały wykonane techniką serigrafii w niepowtarzalnym i charakterystycznym dla artysty stylu – akty postaci kobiecych, siedzących w pobliżu wody, zostały przedstawione za pomocą płaskich, barwnych plam wyraźnie odcinających się od tła. Artysta tworzący w II poł. XX w. uważał kobiecą sylwetkę za świętość. Postaci najczęściej znajdują się w pobliżu wody ale nie są w niej zanurzone, by były widoczne w całości. Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).

 

Aukcje grafiki artystycznej należą do najbardziej przekrojowych projektów poświęconych temu medium na polskim rynku sztuki. Znamienici artyści i unikatowe prace tworzone na przestrzeni kilku stuleci, dostępne często w przystępnych cenach, przyciągają zarówno kolekcjonerów sztuki, jak i miłośników grafik i historii, która często im towarzyszy, nadając wymiar sentymentalny (przykładem może być "Plakat na 75. rocznicę FC Barcelony" Joana Miró). Na wystawie zobaczymy aż 214 obiektów takich jak dzieła Pabla Picassa, Salvadora Dalego, Zofii Stryjeńskiej, Józefa Mehoffera czy Mojżesza Kislinga. Grafikę współczesną reprezentują m.in. Wojciech Fangor, Roman Opałka, Jerzy Nowosielski, Henryk Stażewski, Igor Mitoraj, Jan Tarasin a także Magdalena Abakanowicz, Victor Vasarely, Jerzy Duda-Gracz czy Ryszard Winiarski - 

- mówi Wiktor Komorowski, koordynator aukcji Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna.