Miś vs. Psy

2 września 2021

Miś vs. Psy

 

Takie projekty nie pojawiały się jeszcze na  polskim rynku sztuki. Desa Unicum po raz pierwszy organizuje aukcję poświęconą filmom. Aukcja tematyczna o tytule "Miś vs. Psy" skupia się na wpływie dwóch kultowych filmów na sztuki plastyczne – "Misia" Stanisława Barei oraz "Psów" Władysława Pasikowskiego.

 

Ponad 30 artystów współczesnych stworzyło prace odwołujące się do dwóch legendarnych dzieł polskiej kinematografii wyłącznie na aukcję i wystawę w DESA UNICUM Marcin Maciejowski, Rafał Olbiński, Michał Zaborowski czy Pola Dwurnik to tylko kilku artystów, których prace można oglądać w DESA UNICUM już od 9 września. 21 września prace pójdą pod młotek. 

 

DESA UNICUM organizuje pionierski projekt odwołując się do kultowych dzieł filmowych Stanisława Barei oraz Władysława Pasikowskiego, które zna i lubi znaczna większość Polaków. Te dwa filmy dzieli 10 lat, jednakże świadczą o całkowicie innym spojrzeniu na świat oraz kolosalnych przemianach, które dokonały się w społeczeństwie polskim w czasie jednej dekady. Celem tego nowatorskiego projektu organizowanego przez DESA UNICUM jest ukazanie wpływu dwóch filmów na polską kulturę i popkulturę. 

 

Na aukcji pod młotek pójdzie praca znanego artysty Marcina Maciejowskiego. Maciejowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów za granicą. Jego praca "Picasso Boy with Pipe" sprzedał się za blisko pół miliona złotych na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's. Artysta doceniany jest "za dowcip i nowatorskie wykorzystanie stylistyki mediów reklamy do opisu współczesnych obyczajów polskich".  Na aukcji w DESA UNICUM oferowana jest praca "To legalny interes. Wchodzisz?" odwołująca się do filmu "Psy 2". 

 

Ważnym i rozpoznawalnym twórcą, a jednocześnie aktorem filmu "Miś" jest Rafał Olbiński. Działający w stylistyce realizmu magicznego artysta związany jest z polskim i zagranicznym rynkiem sztuki. W Stanach Zjednoczonych zyskał popularność jako wykładowca akademicki na nowojorskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz czołowy ilustrator prestiżowych czasopism takich jak: Newsweek, Time, Business Week, New York Times oraz New Yorker. Na aukcji w DESA UNICUM prezentujemy obraz zatytułowany "Miś 2. Polonia Restituta". 

 

Do wspominanych filmów odnosi się również obraz Michała Zaborowskiego pod tytułem "Aport!". Michał Zaborowski, którego prace znajdują się w kolekcjach w Polsce, USA, Kanadzie Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji w swojej pracy uwiecznił scenę nawiązującą do "Ostatniej paróweczki Hrabiego Barry Kenta" z filmu "Miś". W życiu prywatnym bardzo często sięga do kultowych cytatów z tego filmu. 

 

Na aukcji pojawią się również prace znanych artystów współczesnych jak: Pola Dwurnik, Marek Sobczyk, Łódź Kaliska, Michał Zaborowski czy Mateusz Szczypiński. 

 

Do współpracy zaproszono nie tylko artystów współczesnych, ale również aktorów i twórców filmów. Władysław Pasikowski, Cezary Pazura, Krystyna Podlewska, Jerzy Bończak czy legendarny Robuś z filmu "Miś" to tylko kilka głosów, które wspominają czasy tworzenia tych dwóch filmów oraz opowiadają historie zza kulis. 

 

"Byłam młoda i strasznie poważna jeśli chodziło o zawód, więc starałam się by "zagrać dobrze". Oczywiście, z tak inteligentnymi, dowcipnymi i uroczymi "Stasiami" nie sposób by na planie było niesympatycznie" – wspomina Krystyna Podlewska.
"Juliusz Machulski przeczytał pierwotny scenariusz i powiedział, że ci policjanci to bardziej z Miami niż z Warszawy, a o takich lepsze filmy robią lokalsi na Florydzie…. Napisałem więc drugi scenariusz, zupełnie inny, w którym już nie było miejsca dla Olafa Lubaszenki, natomiast pojawiła się rola dla Marka Kondrata i ten właśnie scenariusz Państwo znają…" – mówi Władysław Pasikowski. 

 

"Spodobał mi się epizodzik z Chemikiem w filmie "Psy". Pomyślałem, że można coś z niego zrobić i chyba się udało – ta postać jest zapamiętana. A ja: chciałem popracować z Pasikowskim, o którym słyszałem, że jest fantastyczny"– mówi Jerzy Bończak. 

 

21 września wszystkie prace zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.