GRAFIKA DLA KOLEKCJONERÓW

17 stycznia 2022

GRAFIKA DLA KOLEKCJONERÓW

20 stycznia na aukcji Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna w DESA Unicum, pierwszej tegorocznej aukcji poświęconej grafice na polskim rynku, pod młotek trafi 118 obiektów. Niektóre z nich to prawdziwe perły kolekcjonerskie z gatunku tych, które nieczęsto pojawiają się na rynku. 


Główną atrakcją aukcji jest niewątpliwie teka grafik Pabla Picassa, "La flûte double", wydana przez Au Vent d'Arles éditeur w 1967 roku w limitowanej liczbie 500 egzemplarzy. Zbiór liczy 15 arkuszy wykonanych w technice szablonu (pochoir) na papierze, ręcznie pokolorowanych gwaszem, każdy arkusz sygnowany jest na płycie: "Picasso". Prace twórcy kubizmu, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, są najwyżej estymowanym obiektem na aukcji (80-100 tys. zł).


Bardzo rzadko na rynku pojawiają się prace Stanisława Dróżdża (1939-2009), poety i artysty. Twórca badał słowa, poszukiwał najczystszych form, skupiał się na przedstawieniu wyrazu tak, by jak najsilniej oddziaływał on na wyobraźnię odbiorcy. Tworzył zarówno prace dwuwymiarowe (czarne litery i znaki na białym płótnie, później na pleksi), jak i duże instalacje. Chłodnym, minimalistycznym i matematycznym pracom Drożdża towarzyszy głęboka refleksja natury egzystencjalnej. Dla określenia formy swej twórczości posługiwał się terminem "pojęciokształty". Zainteresowani będą mogli licytować zestaw 6 grafik pod takim tytułem, wycenianych na 60-80 tys. zł).


Jan Lebenstein (1930-1999) stworzył oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego z elementami surrealizmu i abstrakcji. Malował miejskie pejzaże, poetyckie transpozycje figury ludzkiej, pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne o motywach zwierzęcych. Był autorem ilustracji do m.in. "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella i kilku ksiąg biblijnych, tworzył witraże grafiki. Na aukcji pojawi się teka 14 litografii jego autorstwa na papierze czerpanym "Carnet Incomplet" z 1966 roku, sygnowanych i datowanych ołówkiem p.d.: 'Lebenstein 66'.


Roland Topor (1938-1997) to postać, której popularność, a nawet kult, rośnie na świecie z każdym rokiem. Artysta niezwykle wszechstronny, obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru i nieskrępowaną wyobraźnią, był aktywny na wielu polach: w sztukach wizualnych, teatrze, literaturze. Jego rysunki ukazywały się w takich czasopismach, jak "L'Express", "Libération", "Charlie Hebdo", "Le Monde", "Elle", "Esquire", "The New York Times", "Die Zeit". Wystawiony na aukcję zbiór 9 grafik Topora "9 Gracji" z 1997 roku (litografia na papierze) z estymacją 12-16 tys. zł to wyjątkowo rzadka okazja kolekcjonerska.

 
Na aukcji nie zabraknie dzieł innych znanych artystów m.in. Henryka Stażewskiego, Victora Vasarely'ego, Stanisława Fijałkowskiego czy Edwarda Dwurnika.


Aukcję poprzedza wystawa w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, dostępna do 20 stycznia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.