Emocjonujące licytacje, spektakularne wyniki, nowe rekordy

2 grudnia 2022

Emocjonujące licytacje, spektakularne wyniki, nowe rekordy

Blisko 35 mln zł – taki obrót uzyskało łącznie 5 grudniowych aukcji Sztuki Współczesnej w DESA Unicum, przynosząc emocjonujące licytacje, spektakularne wyniki i nowe rekordy. Wyniki aukcji dowodzą, że segment sztuki współczesnej jest kluczowy dla polskiego rynku sztuki, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno kolekcjonerów, jak i inwestorów, gdyż niezmiennie utrzymuje tendencję wzrostową.   

 

Świetnym otwarciem stała się monograficzna aukcja "Alfred Lenica. Interpretacja Ruchu", wzbudzająca ogromne zainteresowanie odbiorców i osiągająca duży sukces sprzedażowy – cała oferta znalazła nabywców. Wielokrotnie wystawiany obraz z 1959 roku "Interpretacja ruchu" po zaciętej licytacji sprzedał się powyżej estymacji, za 408 tys. zł. Najdrożej sprzedanym dziełem stały się "Ślady religii" z 1956 roku, sprzedane za 432 tys. zł. 

 

Obrotem 12,2 mln zł zakończyła się aukcja "Op-art i Abstrakcja Geometryczna". Polski rynek sztuki op-art i abstrakcji geometrycznej należy do najbardziej liczących się na świecie. Kulminacyjnym punktem aukcji była sprzedaż aż trzech prac artysty, który w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny, Wojciecha Fangora. "M30" z 1968 roku sprzedana za 2,76 miliona to najdrożej sprzedana fala artysty. Warto wspomnieć, że w 2020 roku również w domu aukcyjnym DESA Unicum padł rekord na pracę Fangora, rozeta "M22" osiągnęła wówczas spektakularny wynik sprzedażowy 7,3 mln zł pokonując rekord z 2018 roku osiągnięty również w naszym domu aukcyjnym. Na aukcji pojawiły się także cenione dzieła najważniejszych twórców op-artu i abstrakcji geometrycznej, a dwa z nich ustanowiły nowe rekordy sprzedażowe: "C-162" Tadasky'ego zostało kupione za 408 tys. zł, a "Spectral Complementaries VIII" Richarda Anuszkiewicza za 696 tys zł. Wysoką kwotę 528 tys. zł osiągnął też obraz Juliana Stańczaka "Conferring Blue" z 1979 roku.

 

"Abstrakcjonistki" to nowy projekt DESA Unicum, którego celem jest przywrócenie należnego miejsca sztuce kobiet – gromadzi obrazy polskich artystek różnych generacji – od powojennej awangardy, aż po sztukę nowego pokolenia - z których spora część cieszy się obecnie międzynarodową popularnością. Licytowano prace takich artystek jak: Teresa Tyszkiewicz, Erna Rosenstein, Teresa Pągowska, Jadwiga Maziarska czy Urszula Broll. Sukces sprzedażowy aukcji dowodzi, że sztuka kobiet jest istotnym tematem kolekcjonerskim – artystki wiodą prym i ta tendencja się utrzymuje. Na aukcji nie zabrakło cieszących się wielką popularnością a stosunkowo nowych na rynku sztuki nazwisk, jak Dorota Grynczel czy Wanda Gołkowska. Całkowity obrót aukcji wyniósł ponad 1 mln zł. 

 

Na aukcji "Nowe Pokolenie po 1989" aż 80% oferty znalazło nabywców, a całkowity obrót wyniósł 2,5 mln zł. Jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się projektów DESA Unicum, w 2021 roku wartość sprzedanych obrazów artystów tego pokolenia zwiększyła się o ponad 100 procent. Tu również dominujący stał się głos artystek: wczesny obraz odnoszącej światowe sukcesy Ewy Juszkiewicz (rekord na Polskim rynku na jej pracę padł w ubiegłym roku w DESA Unicum i wyniósł 1,26 mln zł) został sprzedany za ponad 430 tys. zł, niewiele poniżej górnej granicy estymacji. Zacięte licytacje towarzyszyły też sprzedaży prac Aleksandry Waliszewskiej, Jadwigi Sawickiej, Pauliny Ołowskiej. Zaskakujące i spektakularne stały się licytacje prac Jany Shostak "Minuta krzyku dla Białorusi" z 2022 roku i Martyny Czech "Ex I" z 2014 roku, które dwukrotnie przekroczyły estymacje. 

 

Finałową aukcję sztuki współczesnej "Klasycy Awangardy po 1945 roku" otworzyły licytacje wybitnych prac Jana Dobkowskiego. Największe emocje towarzyszyły sprzedaży płótna "Kobieta kocha siebie", które znacznie przekroczyło górną granicę estymacji osiągając kwotę 456 tys. zł i ustanowiło nowy rekord na pracę artysty. Zacięta licytacja wywindowała również pracę Jana Tarasina "Pożar" znacznie ponad górną granicę estymacji i zakończyła się na 396 tys. zł. Najdroższym obrazem tej aukcji stało się dzieło Romana Opałki "Detal 5572367 – 5583849" , pochodząca z najbardziej poszukiwanego i najwyżej wycenianego cyklu jego twórczości ("1965/1 - ∞"). Zapłacono za niego ponad 4 mln zł. Pojawienie się dzieł Andrzeja Wróblewskiego na aukcji jest zawsze dużą gratką dla kolekcjonerów. Jego "Portret mężczyzny" został sprzedany za 2,4 mln zł (w zeszłym roku obraz artysty "Dwie mężatki" został sprzedany za rekordowe 13,44 mln zł w DESA Unicum). Warto też wspomnieć o pracy Włodzimierza Pawlaka, która ustanowiła rekord sprzedażowy dla tego artysty na poziomie 204 tys. zł oraz o świetnym i zaskakującym debiucie na polskim rynku popularnego zagranicą Pinchasa Bursteina, czyli Maryana, którego "Postać" z 1978 roku została sprzedana za 288 tys. zł.  

 

Dziękujemy i gratulujemy udanych licytacji!