Aukcja Kolekcji Ambasadora Peru

1 września 2021

Aukcja Kolekcji Ambasadora Peru

 

DESA UNICUM to jedyny dom aukcyjny w Polsce, który z sukcesem organizuje liczne aukcje kolekcji. Po cieszącej się powodzeniem aukcji kolekcji Piotra Bazylko nastał czas na prezentację kolekcji sztuki dawnej. Od 27 sierpnia w DESA UNICUM oglądać można wystawę kolekcji Ambasadora Peru Alberto Salas Barahony. 8 września kolekcja trafi pod młotek. 

 

Alberto Salas Barahona rozpoczął kolekcjonowanie tuż po przeprowadzce do Paryża, gdzie rozpoczął swoją misję dyplomatyczną. Na przestrzeni blisko 40 lat zgromadził bogaty zbiór szkła uranowego, kolekcjonerskich sreber i platerów, porcelany, interesujących mebli oraz malarstwa. Powodów do kolekcjonowania zawsze było wiele  ̶  pogłębiająca się pasja do sztuki nabyta w Paryżu, liczne podróże oraz wyjazdy dyplomatyczne. Począwszy od lat 70. Alberto Salas Barahona odbył liczne podróże służbowe m.in. do Francji, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Czech, Polski oraz Europy Wschodniej. 

 

"Moja obecna kolekcja liczy około 600 sztuk przedmiotów, które wystawiałem na licznych wystawach. W Polsce moje zbiory ukazały się w Muzeum Okręgowym w Toruniu, a także w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Mojej pasji kolekcjonerskiej towarzyszy chęć dzielenia się radością z obcowania z tymi przedmiotami z innymi oraz dzielenie się zdobytą przez długi czas wiedzą" stwierdza ambasador.

 

Ważną częścią kolekcji Pana Ambasadora jest szkło uranowe, które rozpoczęło jego kolekcjonerską pasję. Alberto Salas Barahona wspomina, iż "przyciągnął go blask tego szkła, szczególnie pięknego w świetle dziennym". "Wszystkie lata podróży sprawiły, że zamieszkiwałem  w państwach, w których rozwijała się istotna produkcja szkła uranowego. W tych krajach udało mi się nabyć prawie wszystkie obiekty z mojej kolekcji. Pobyt w tych krajach dał mi również możliwość odwiedzenia licznych muzeów i docenienia istnienia szkła uranowego. Chciałbym również podkreślić, iż w moim przypadku poświęcenie się tej pasji kolekcjonerskiej nie tylko pochłonęło mój czas wolny, ale także przyciągnęło uwagę środowiska rodzinnego i kręgu moich najbliższych przyjaciół z różnych krajów. W niektórych przypadkach informowali mnie o wyrobach ze szkła uranowego wystawianych na sprzedaż, w innych negocjowali i nabywali szkło uranowe w moim imieniu, a następnie wysyłali je lub transportowali do mojego miejsca zamieszkania a nawet ofiarowywali mi pewne dzieła na specjalne okazje". 

 

Od 1840 roku szkło uranowe stało się modne wśród osób zamożnych i cenione było za swój atrakcyjny wygląd oraz praktyczne zastosowanie. Jednak w latach 30-tych XX wieku, szło uranowe zaczęło drastyczne tracić na popularności. Stało się tak za sprawą odkryć naukowych związanych z negatywnym wpływem uranu na zdrowie oraz pozostałą pamięć o I wojnie światowej i jej haniebnej spuściźnie. W społeczeństwie narastał strach przed promieniowaniem uranowym, a w wielu krajach europejskich zakazano nawet dodawania domieszek uranu do przedmiotów codziennego użytku. Niepokój przed promieniowaniem szkła uranowego był w zasadzie niesłuszny, jako że minimalna zawartość uranu w szklanych wyrobach była całkiem nieszkodliwa dla zdrowia. 

 

Od początku XXI wieku, sytuacja ponownie uległa zmianie, a szkło uranowe na powrót cieszy się zainteresowaniem. Powstało wiele nowych kolekcji prywatnych ze szkłem uranowym, zaczęto wystawiać je w muzeach, oraz sprzedawać w największych domach aukcyjnych na całym świecie.

 

8 września wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.