12 stycznia 2021

Art Outlet. Sztuka Współczesna

 

Nietypowa praca Magdaleny Abakanowicz pojawi się w styczniu na wystawie i aukcji w DESA Unicum. Dzieło to maska, której delikatna forma powstała na bazie twarzy artystki. Na aukcji "Art Outlet. Sztuka Współczesna" w DESA Unicum wylicytować można będzie prace wybitnych twórców w niewielkich cenach wywoławczych. Pod młotek pójdą dzieła Stanisława Fijałkowskiego, Jana Dobkowskiego i Leona Tarasewicza. Interesującym obiektem będzie bardzo wczesna praca Jarosława Modzelewskiego. Wszystkie obiekty, które zlicytowane zostaną 21 stycznia oglądać można na wystawie przedaukcyjnej od 11 stycznia. 

Magdalena Abakanowicz jest zaliczana do najważniejszych artystek XX wieku. Jej słynna instalacja "Caminando", która w 2019 roku była najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce, składała się z dwudziestu rzeźb bezgłowych postaci odlanych z brązu. Motyw rozbicia postaci ludzkiej na szereg poszczególnych części jest jednym z wiodących tematów w twórczości Abakanowicz. Już na początku kariery artystycznej, a dokładniej w latach 60., kiedy zajmowała się przede wszystkim tkaniną, frapowała ją relacja cielesnej powłoki człowieka z jego stanem ducha oraz psychiką. Fizyczność w pracach Magdaleny Abakanowicz rozpatrywana jest nie tylko jako niezwykle interesująca tkanka składająca się z mnogości warstw oraz różnorodności kształtów. Jest ona przede wszystkim materią izolującą i chroniącą duchowość człowieka przez światem zewnętrznym. Ulubioną, wielokrotnie powracającą w jej pracach częścią ciała była twarz. Na styczniowej aukcji i wystawie pojawi się jej praca "Autoportret". To maska, której kształt inspirowany jest twarzą samej twórczyni. 

Kolejnym, wybitnym artystą, którego praca pojawi się w styczniu w DESA Unicum jest Leon Tarasewicz. Pochodzi on z małej wsi Waliły – to właśnie tam znajdują się dom oraz pracownia artysty. Wspomnianą wieś traktuje jako swoje "centrum świata", a tamtejszą przyrodę oraz krajobraz jako nieustanne źródło inspiracji oraz punkt odniesienia w swojej twórczości. Artysta jest związany emocjonalnie z rodzimymi stronami, często i chętnie podkreśla swoje białoruskie pochodzenie oraz opowiada o tradycjach. Na swoich płótnach w syntetyczny sposób oddaje urok tamtejszych pól oraz lasów. Przedstawiona praca to poliptyk, na który składają się obrazy utrzymane w intensywnej, kontrastowej kolorystyce. Tarasewicz rejestruje naturę poprzez rytm oraz zestawienia barw. Pozycji artysty w świecie sztuki dowodzą liczne zaproszenia na międzynarodowe wystawy. 

Jednym z najciekawszych dzieł prezentowanych na styczniowej aukcji jest wczesna praca Jarosława Modzelewskiego. Modzelewski był współzałożycielem legendarnej Gruppy, z którą wystawiał w latach 1983-92. W tym też okresie w obrazach artysty znajdują odbicie wydarzenia, którymi żyła Polska. Jest uważany za jedną z głównych postaci "Ekspresji lat 80." Jego prace cechuje ambiwalentna atmosfera. W latach 90. wspólnie z Markiem Sobczykiem prowadził prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Specyficzna atmosfera obrazów Modzelewskiego i filmowy sposób kadrowania tematu sprawia, że krytycy chętnie porównują go do Edwarda Hoppera.

 

Na wystawie i aukcji pojawią się również dzieła m.in. Aleksandra Kobzdeja, Edwarda Dwurnika, Marii Anto, Piotra Młodożeńca, Wojciecha Ćwiertniewicza i Aliny Ślesińskiej. 21 stycznia zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.