1 lutego 2021

Art Outlet. Sztuka Dawna

 

Prace najwybitniejszych twórców sztuki dawnej w okazyjnych cenach. Już 11 lutego wylicytować można będzie dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski, Wilhelm Kotarbiński, Mela Muter czy Wlastimil Hofman. Do tego czasu wszystkie obrazy oglądać można na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum.

 

Mitologiczny świat Jacka Malczewskiego to kraina fascynująca i magiczna, którą wypełniają najdziwniejsze stworzenia. Artysta odtwarza na swych obrazach zarówno dobre istoty, jak pełne łagodności pegazy czy wdzięczne satyry, jak i drapieżne demony takie jak chimery, meduzy i harpie. Rzeczywistość kreowana przez Malczewskiego to fuzja epokowych zdarzeń oraz lęków ukazana pod maską mitów i legend. Jacek Malczewski skłania się w stronę mitologii. Wyjaśnia i opowiada świat widowi, używając mowy współczesnej i unikatowej, w której operuje symbolem i alegorią. Prezentowane w DESA Unicum dzieło jest prawdopodobnie studyjną wprawką do kompozycji z 1899 roku "Spłoszony koń". 

 

Niezwykle ciekawą pracą jest "Sielanka rzymska" Wilhelma Kotarbińskiego. Artysta był jednym z ulubionych twórców europejskiej burżuazji, w szczególności cara Mikołaja II. Malował kompozycje o tematach biblijnych i antycznych. Na jego obrazach znajdziemy opowieści z życia starożytnego Wschodu, Grecji i Rzymu. Niejednokrotnie "pojedynkował" się na malarstwo i popularność z Henrykiem Siemiradzkim. Dzieła Wilhelma Kotarbińskiego są rzadkością na rynku sztuki, bowiem większość jego prac zaginęła bądź uległa zniszczeniu w czasach I wojny światowej i rewolucji. Prezentowany w DESA Unicum obraz przedstawia dwie rzymskie kobiety na tle malowniczego krajobrazu. 

 

Wspaniały krajobraz, tym razem francuski, znajdziemy z kolei w pracy Meli Muter, jednej z najpopularniejszych artystek w Europie. Obrazy przedstawiające malownicze zakątki doliny Rodanu pojawiają się w twórczości Muter od początku lat 40. XX wieku, kiedy to zamieszkała na południu Francji, początkowo w Villeneuve-lès-Avignon, a potem w samym Awinionie. Utrzymywała się głównie z oszczędności i pracy nauczycielskiej. W żeńskim College Saint-Marie artystka uczyła rysunku, wykładała literaturę i historię sztuki. Równocześnie nie zaprzestała pracy artystycznej. W latach wojennych powstały pejzaże z okolic Awinionu i sceny rodzajowe przedstawiające charakterystyczny dla Muter motyw macierzyństwa. Po wojnie artystka wróciła do Paryża, lecz nie ucięła kontaktów zawiązanych w Awinionie w czasie okupacji. Malarka jeździła na południe jeszcze w okresie powojennym, spędzając tam głównie miesiące letnie. Władze Awinionu udostępniły jej nieodpłatnie małe mieszkanie położone na zboczach skarpy z ogrodami papieskimi.

 

Na wystawie i aukcji pojawią się również dzieła m.in. Szymona Mondzaina, Alfonsa Karpińskiego i Stanisława Kamockiego. 11 lutego zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.